DETAIL: Vodová ondulace


Vodová ondulace

0x01 graphic

Vodová ondulace byla známá již v Egyptě. Rozvoj byl v Řecku a Římě kdy se k tvarování vlasů používalo teplé železo. V 17.stol. se začalo požívat nové techniky papilot, které byly později nahrazeny natáčkami. I když byla katolická církev nepřítelem kadeření vlasů přesto se udržela až do dnešní doby. Velký rozvoj v 30.letech - móda krátkých vlasů.

Vodová ondulace je vlastně dočasné tvarování vlasů namočených. Vodou se uvolní vodíkové vazby. Tím jsou vlasy poddajnější, nějakou technikou se jim vnutí tvar, ve kterém se usuší. Nově získaný tvar si vlasy podrží do dalšího zvlhnutí.či namočení.

Podstat vodové ondulace závisí na tom, že vlas přijetím vody bobtná čímž zvětšuje svůj objem a ztrácí pružnost. Stává se plastickým a za pomoci tlaku a síly se dá tvarovat. Odpařením vody při sušení získá opět svoji pružnost a dočasně udrží tvar vnucený mu za mokra.

Techniky vodové:

 • natčení na natáčku

 • kroužkování

 • kladená vlna

 • foukaná vlna

 • foukaná do varu účesu

 • splétání do copánků

Vodová ondulace je tvarování vlasu za mokra. Vlasu dáme požadovaný tvar, natočíme jej tedy na natáčku, usušíme a vlas si ponechá tento tvar jen do dalšího mytí vlasů. Vlas se ale nezničí.

Techniky vodové ondulace

Vlny jako jednotlivé prvky účesu nebo jako kompletní účesy lze vytvořit následujícími technikami:

a)ručně pokládaná Vodová vlna

b)vlna foukaná ručnim vysoušečem

Ručně pokládaná vodová vlna

Při ručně pokládané vlně se mokré vlasy učešou do požadovaného tvaru vln.Než se položí první vlna,tak se vlasy trochu uvolní,aby bylo možné zjistit přirozený spád vlasů

První vlna musí být orientována doleva nebo doprava v souladu se směrem růstu vlasů.Pokud se vlny pokládají po celé hlavě, tak se vlna klade vždy z jedné strany na druhou. Teprve poté se začne s další vlnou do opačného směru. Vlny v požadovaném tvaru se upevňují pinetami nebo hřebínky na upevňování vodové vlny.

Nejdůležitějšími znaky pokládané vodové vlny jsou:

 1. vlny ve tvaru pul kruhu

 2. oblouky vln ve střídajících se směrech

 3. precizně vypracovaný oblouk vlny s odpovídající hranou vlny

S nácvikem tvorby pokládané vodové vlny by se mělo začínat na úzkém pramenu vlasů,aby se nejdříve procvičila obratnost prstů.Teprve poté má význam vytvořit ručně pokládanou vodovou vlnu na cvičné hlavě, aby se nacvičilo pokládání přechodů do bočních partií.

Vlny tvořené vysoušecím hřebenem

Vytváření foukaného účesu vysoušecím hřebenem se provádí podobným způsobem jako ručně pokládaná vodová vlna.pro foukanou vlnu je důležitým předpokladem ovládání techniky pokladené vodové vlny. U foukané vlny dosáhneme většího objemu než u ručně pokládané vlny a hrany vln nejsou tak ostré.Vlny pak působí přirozeněji a měkčeji.

Techniky natáčení

Následujícími technikami docílíme loken,které lze učesat i do vln.

1.Kroužkování: Kroužkování vlasů je nejstarší a osvědčený způsob práce, kterým vznikají po usušení přirozené kadeře, lokýnky nebo vlny.

Kroužky jsou lokny, které se tvarují prsty.Rozlišujeme dvě základní techniky kroužkování : od pokožky a od špiček.

Kroužkování od špiček

Jejich výsledkem jsou plošně přilehající časti účesů. Pokud jsou uspořádány v řadách ve střídavém směru, tak vznikají vlnité části účesu nebo celé vlnité účesy. Pro velmi dlouhé a kudrnaté vlasy není tato technika vhodná. Průměr kroužků určuje pramen vlasů, který se odděluje, pružnost vlasů a šířku vlny.

Kroužkováni od pokožky

Vytvářejí se jím objemné, husté účesy. Čím větší objem požadujeme u kořínku vlasů, tím větší musí být úhel mezi partií vlasů a hlavou. Průměr kroužků určuje velikost pramenů. Ta je rozhodující pro objem účesu a pružnost vlasů.

Vedle výše uvedených technik existují ještě další varianty kroužkovaní, které se odvozují buď od kroužkování od pokožky nebo od špiček,např. kroužkování u kořínků vlasů,kroužky na konečcích vlasů,harlekýnské kroužky.

Všechny kroužky se zásadně připevňují pinetami. Aby nebylo na lokně vytlačené místo, nesmí se pineta dávat přes celý kroužek. Při kroužkování je používaní pinet klasickou upevňovací technikou. Kroužky lze ale vytvářet i běžnými nebo speciálními natáčkami. Obě dvě tyto možnosti se hodí pro dlouhé,ztrvalené nebo přirozeně kudrnaté vlasy. Kroužkování patří ke klasickým technikám práce při změně tvaru vlasů,ale ani zde nejsou kreativitě kadeřníka kladeny žádné meze.

Průměr natáček je také zde rozhodující pro pružnost a šířku vln,popř.velikosti loken. Výběr průměru natáček a uspořádaní natáček se řídí podle požadovaného účesu.

2. Natáčení vlasů na natáčky: Natáčky jsou nejběžnější pomůcky pro vytváření objemnějších částí účesu. Průměr natáčky určuje pružnost loken a vln.

 1. malý průměr - velká pružnost

 2. velký průměr - menší pružnost

Natáčení na natáčky se provádí s ohledem na potřebný úhel mezí partií vlasů a vlasovou pokožkou,správnou šířkou a tloušku partií vlasů.Úhel mezi pramenem vlasů a vlasovou pokožkou určuje objem plánovaného účesu:

a)Pravý úhel držení - Tento úhel držení se hodí pro účesy, u kterých je potřeba velký objem u kořínků vlasů.

b)Tupý úhel držení - Tento úhel je potřeba u účesů s velmi velkým objemem u kořínků.

c)Ostrý úhel držení - Tento úhel nemá za následek žádný objem u kořínků.

Při natáčení na natáčky by se mělo dbát následujících pravidel:

 1. Oddělování vlasů se provádí podle rozměru natáček.

 2. Pramen vlasů je třeba pečlivě rozčesat.

 3. Konečky vlasů je třeba natáčet kolem středu natáčky dokola a nenalomeně.

 4. Vlasy je třeba natáčet se stejnou pevností a rovnoměrně rozdělené.

 5. Úhel držení pramenu vlasů k vlasové pokožce se musí zvolit podle plánovaného účesu.

Umístění natáček musí odpovídat směru růstu vlasů a požadovanému účesu.Technika natáčení na natáčky se může kombinovat i s ostatními technikami tvarování účesu,např. kroužkování nebo ručně pokládanou vodovou vlnu.

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

Zpět

 
logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Úterý 15. 10. 2019 Svátek má Tereza
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Pla-Mobilem.cz