DETAIL: Orel opičí
Orel opičí
(Pithecophaga jefferyi)

Orel opičí z čeledě dravců je vzácně se vyskytující druh orlů. Velmi podobným ptákem je Harpyje (Harpia harpyja), která dorůstá velikosti přes jeden metr, kdežto Orel většinou méně. Tyto dva druhy se mezi sebou liší jenom zbarvením jinak si sou velmi podobný. Najdeme ho v jeho tropické domovině ve Střední a Jížní Americe až po Mexiko. Hnízdí ve vysokých stromech většinou u větších vod. Uvnitř obrovských pralesů se vyskytuje jen zřídka. Domorodci prý Orla opičího lovili pro krásně zbarvené peří, které používali jako ozdoby.
V týle má řídkou chocholku, kterou ve vzrušení dovede načepýřit. Hřebt, křídla a ocas jsou hnědé, kdežto hlava, šíje a spodina světle plavé. Ze stran má nápadně vysoký a mírně zploštělí zobák. Velkou sílu má v mohutných pařátech, kteří jsou i člověku velmi nebezpečné. Tyto všechny znaky z něj dělaj spolu s Harpyjí nejsilnějšího dravce na světě.
Už její název naznačuje, že za potravu slouží kůže z opic. Nejčastějšími hostitelky jsou makaků, ale orel útočí i na různě velké savce. Na svých loveckých výpravách táhne v prudkém letu nad vrcholky stromů, krouží v četných spirálách a přitom bedlivě pozoruje život v korunách stromů. Jakmile spatří nějakou kořist, střemhlav se řítí k zemi vysokou rychlostí a sílou. Potom není divu, že mezi opicemi orel vyvolává vzrušení. K roztrhání potravy mu slouží už zmíněný zobák a ostré pařáty.
O zajímavosti kolem Orla opičího se zajímal Německý zoolog Zukowsky, který napsal: ,, Kdo jednou viděl tohoto opeřeného rytíře, nezapomene na setkání nikdy.

Zpět

 
logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Úterý 15. 10. 2019 Svátek má Tereza
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz