PALIVA (VýROBA ATD.)

Typ Referáty
Počet stažení 170
Obsah:  Katalyzátor, Benzín, Nafta, Krakování
Doporučit Zaslat na email Zaslat na email
Stáhni
Vloženo 25.2.2007
Počet stran 1
Velikost 3 KB
Typ souboru Jednoduchý text

KATALYZÁTOR
Katalyzátor je látka, vstupující do chemické reakce, urychluje ji, a přitom z ní vystupuje nezměněná. Slovo katalyzátor se někdy používá i v přeneseném smyslu pro jakoukoli událost, osobu apod., které přispějí k uskutečnění něčeho (např. „příjemná hudba byla katalyzátorem úspěšného jednání“).
V živých organismech jako katalyzátory fungují enzymy nebo ribozymy.
V automobilech se používá součástka katalyzátor, ve které se katalytickými reakcemi přeměňují některé škodliviny ve výfukových plynech na méně škodlivé látky.

Oktanové číslo je jedna ze základních charakteristik paliv do spalovacích motorů, vyjadřuje odolnost paliva proti samozápalu (detonaci, tzv. „klepání“) při kompresi ve válci spalovacího motoru. Je součástí označení paliva, uvádí se např. na stojanech benzínových pump apod.

Kapalná paliva - z důvodu snadné dostupnosti, skladovatelnosti, vysoké energii na jednotku objemu a dalších vhodných vlastnostech pro spalovací motory se dnes používá pro pohon vozidlových motorů nejvíce benzín a nafta. Obě tato paliva vznikají při destilaci ropy.

BENZÍNY (palivo pro zážehové motory - směs vzduchu a benzinových par se po stlačení zapaluje elektrickou jiskrou) : jsou směsi kapalných uhlovodíků s teplotou varu od 30 do 210°C. Vlastnosti paliva jsou dány poměrem jednotlivých uhlovodíků a dalšími přísadami, které mají za úkol benzín stabilizovat, omezit rychlost oxidace kvůli zamezení detonačního hoření (určují tzv. oktanové číslo), čistící přísady zabraňující zanášení karburátoru nebo vstřikování úsadami z paliva a případně přísady, zabraňující zamrzání karburátoru. V dnešní době se ještě přidávají speciálně vyvinutá aditiva, která slouží k vyčištění a udržování v čistotě celého sacího potrubí včetně ventilů a spalovacího prostoru od úsad ze spalování oleje a benzínu. Složení těchto aditiv jednotliví výrobci nezveřejňují. Poslední a důležitou přísadou jsou barviva, která slouží k rychlému rozlišení jednotlivých paliv mezi sebou. Další předepsané vlastnosti benzínů najdete v normě EN 228.

NAFTA: nafta jako název v sobě zahrnuje všechno pro pohon vznětových motorů, od nízkoviskózních destilátů (motorová nafta pro silniční vozidla, zemědělské a stavební stroje) přes středněviskózní destiláty pro pohon lokomotiv a říčních plavidel, až po těžká zbytková paliva pro námořní lodě. Nás nejvíce zajímá motorová nafta. Jde o frakce ropy s bodem varu od 150 do 360°C. Z nafty se ani za velkých veder neodpařuje tolik par, aby byly schopny zapálení a tak jsou naftové motory v zemědělství používány prakticky výlučně, kde snižují možnost požáru při manipulaci s palivem. Teplota, při které vznikající páry vzplanou a zase zhasnou, se nazývá bod vzplanutí. U letní nafty je tento bod minimálně 45°C, u zimní 40°C. Nemá se skladovat na slunci, vylučuje se z ní kal. Dlouhodobé skladování letní nafty není vhodné.
KRAKOVÁNÍ :
tepelné štěpení organických látek (termolýza), zejména uhlovodíků, na jednodušší sloučeniny. Nejvýznamnější je krakování vysokovroucích ropných frakcí, zejména vakuových destilátů, na benzín. Provádí se buď čistě termicky při teplotě 500 °C, nebo katalyticky při nižších teplotách. Krakování se dělí na:
* termické
* katalytické
* hydrogenační.

logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Úterý 22. 1. 2019 Svátek má Slavomír
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz