PAPUA NOVÁ GUINEA

Typ Referáty
Počet stažení 18
 
Doporučit Zaslat na email Zaslat na email
Stáhni
Vloženo 06.4.2006
Počet stran 1
Velikost 2 KB
Typ souboru Jednoduchý text

Papua Nová Guinea

Ostrovní stát v západní části Pacifiku, jehož území zaujímá východní část ostrova Nová Guinea a přilehlé ostrovy. Jeho rozloha činí 462 840 km2 a počet obyvatel 4 197 000. Na ostrově žijí bílí přistěhovalci a původní obyvatelé Papuánci. Tito primitivní lidé přišli pravděpodobně ve dvou vlnách asi před 20 000 - 10 000 lety. Hovoří více jak 1000 různými jazyky a pro některé kmeny Papuánců není cizí ani kanibalismus. Zabývají se převážně lovem, zemědělstvím a rybařením. Po druhé světové válce jsou silně ovlivněni procesem modernizace.


Papua Nová Guinea je nezávislý stát, ale hlavním představitelem je Generální guvernér, který zastupuje britskou královnu. V současné době tuto funkci vykonává Silas Atopare. Stát má taky svou vládu, v čele s předsedou. Úředním jazykem je angličtina a měnou je kina. Hlavním město je Port Moresby [pórt mórzbi], žije v něm okolo 250 000 obyvatel. Ve městě je koncentrován průmysl potravinářský, elektrotechnický a strojírenský. Je zde taky mezinárodní letiště a námořní přístav, odkud je zajišťován vývoz tropických plodin. V roce 1965 tu byla zřízena univerzita. Město získává elektřinu z nedaleké hydroelektrárny.


85 procent povrchu ostrova tvoří tropické deštně pralesy a podnebí je tropické. Tohoto klimatu využívají obyvatelé v zemědělství a pěstují kávu, kakao, banány a kaučukovník. Významnou roli hraje také těžba vzácných dřev. Nalézají se zde bohatá ložiska ropy, měďnatých rud a vzácných kovů zlata, stříbra a platiny.


Největší řekou je Fly [flaj], která je dlouhá 1 046 km. Pramení v Centrálním pohoří a ústí do Papuánského zálivu Korálového moře. Na ostrově se rozkládá pohoří Pegunungan Maoke, jehož nejvyšší horou je Puncak Jaya [punčak džaja], která měří 5030 m. n. m. a její vrchol je zaledněn. Součástí přírodního bohatství Nové Guineje jsou také nenarušené mokřady, které obývá mnoho druhů zvířat. Ochrana těchto mokřadů má velký význam pro zachování počtu ohrožených druhů. Na ostrově žijí nám velmi známí klokani a pštros Emu.

logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 22. 7. 2018 Svátek má Magdaléna
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz