PAUL GAUGIN

Typ Referáty
Počet stažení 56
 
Doporučit Zaslat na email Zaslat na email
Stáhni
Vloženo 02.4.2006
Počet stran 1
Velikost 6 KB
Typ souboru Jednoduchý text

PAUL GAUGIN
7.června 1848 v Paříži – 1903 Hiva Oa / Jižní Pacifik
Dětství v Peru ( je hrdý na své Peruánské – Španělské předky). V sedmi opět v Paříži, navštěvuje katolickou školu v Orleans, jeho matka pracuje jako švadlena. Bojí se o zabezpečení svých dětí a jejich poručníkem se stává Gustave Arosa, rodinný přítel a sběratel umění. V 17 ti letech se rozhodne jít k námořnictvu, ale nesloží zkoušky. Stane se tedy alespoń pomocným kormidelníkem na obchodní lodi. Když je ještě na moři, umírá matka. Začne frankopruská válka a on se účastní bitev na moři.
Vrátí se chudý do Francie, kde mu Arosa pomůže získat práci u firmy Bertin na pařížské burze. Obchodováním na burze vydělává mnoho peněz a tak si pořídí rodinu ( žena Matte a celkem 5 dětí). Začne malovat , nejprve jen svátečně, a snaží se dostat do kruhu umělců tím, že kupuje jejich obrazy. Učí jej Pissaro a Collarosi.
V roce1876 přijme Salon jednu jeho krajinu. Pracuje i na keramice a sochách. Roku 1880 se účastní - bustou svého syna Emilia Impresionistické výstavy. V dalších letech se účastní 20 ti plátny a 3 mi sochami , je však kritizován.
- Šijící Zuzana (akt) 1880 , - Zahrada v Zimě : 1883 , - Zátiší s portrétem Ch. Lavala : 1886
V lednu 1883 zbankrotuje firma a Gaugin je bez práce. Nastávají finanční potíže. Manželka odjede k rodině do Kodaně. Posléze odjede za nimi, pracuje, ale nevydělá dost , aby uživil rodinu a své umění. První samostatná výstava končí fiaskem a odjede zpět do Paříže. Ůčastní se 8. Impres. výstavy ale s impresionismem se rozchází.
Uvědomuje si psychickou nosnost základních výtvarných prostředků: linie ( lživé, ušlechtilé, přímky jsou nekonečno, křivky ohraničují) a barvy ( jež mají ještě větší význam)
Panama : 1887 Odjel se s přítelem Lavalem, ale musel pracovat na Panamském průplavu, aby si vydělal nějaké peníze. Odcestuje na Martinique, kde namaluje asi 10 pláten – Sběračky manga, - Martinique

Arles : od 23. října – prosinec 1888. Přes Thea, který pracuje v goupilově galerii se seznámí s Goghem. Ctějí založit novou malířskou školu. Theo jim posílá peníze a doufá, že se Gaugin o Gogha postará. Tem je mu jakousi chůvou, udržuje pořádek a snaží se Gogha poučovat i v malování. Mají však rozdílné názory i vzory : Gaugin : (Ingra, Raffaela, Degase), Gogh: (Daumiera, Rousseaua, Daugbiniho). Poté, co jej 24. prosince Gogh napadne a uřízne si ucho, vrátí se Gaugin zpět do Paříže.
- Gogh majující slunečnice, - Les Alyscapms , - Modré stromy, - Kavárna v Arles, - Arlesanky v parku

Paříž : 1888 bydlí u přítele Schuffeneckera, začal s grafikou. Skupina syntetistů : Gaugin , Bernard, Schuffenecker, Laval, Anquetin. - Rodina malíře Schuffeneckera

Pont Aven v Bretani :1889 Používá různé materiály a metody. Vyučuje, aby si vydělal peníze. S mladším Bernardem se nepohodne kvůli autorství syntetismu a cloasinismu. ( Bernard namaloval - Bretonské ženy a vysvětlil Gauginovi svou teorii nelomených barev. Ten si ji vyzkoušel na - Vidění po kázání : zápas Jakuba s andělem a získal za něj titul stvořitel symbolismu)
- Žlutý Kristus, - Zelený Kristus, - Kristus v zahradě olivetské, - Bonjour monsieur Gaugin (NG) - Zápasící děti : 1888
- portrét madame Sartre, - portrét Madeleine Bernardové, - Autoportrét 1888, - Autoportrét se Žlutým Kristem
- Ztráta panenství 1890, - Bud´te milenkami (dřevořez).

Paříž – 1891 : množství keramiky : - Autoportrét v podobě džbánu s krvavými slzami
Příprava na cestu na Tahiti, chce prodat své dosavadní obrazy an retrospektivní výstavě s mohutnou reklamou, aby si vydělal na cestu. Získá i peníze od ůřadů a naposledy navštíví rodinu v Kodani.

Tahiti – 1. cesta 1891 – 1893 : Papeete , zklamán kolonialismem, hledá odlehlejší místo pro svůj dům. Najde si 13 ti letou dívku Tehuru, jež je mu modelkou, milenkou a hospodyní. Kromě obrazů tvoří i sochy. Má opět finanční problémy – odjede
- Žena s květinou, - Večeře, - Tahitanky na pláži, - Muž se sekyrou, - Ženy z Tahity, - Ty žárlíš, - Duch mrtvých bdí,
- Kdy se vdáš ?, - Den bohů, - Předkové Tehaamany

Paříž – 1893, po smrti strýce Isidora, jež mu zanechal dědictví. Pronajal si studio, kde pořádá večírky umělců, najde si novou 13- ti letou milenku Jávankou Annu. Napíše autobiografický ilustrovaný deník Noa Noa.
Keramika – Divoška
Pont Aven : roztržka – zranění, projevuje se u něj syfilis. Chce uspořádat další výstavu , aby mohl odjet.

Tahihi – 2. cesta : Značně nemocný, najde si novou 14 -ti letou dívku Pahuru. Maluje málo, ale vytvoří obraz – Urozená žena ( ležící akt) Má problémy zdravotní, duševní , finanční – Chce spáchat sebevraždu, ale neúspěšně. Jako odkaz chtěl nejspíš zanechat plátno
– Odkud přicházíme ? Co jsme ? Kam jdeme ? 1897, - Sen , - Bílý kůń, - Dvě Tahitanky
Zachvátí jej náhlá posedlost sháněním vlastních obrazů, sochu - Oviri si přeje na vlastní náhrobek
Nakonec dostává 300 franků měsíčně za 20 obrazů ročně.

Markézy : 1901 : Dům rozkoše, nová 14 -ti letá dívka. Jeho chlípnost a nepřátelství k úřadům se stupńují až k soudu. Zemřel 8. května an srdeční záchvat. - Paridův soud ( NG), - Útěk (NG), - socha Otec chlípník

Gaugin jako první usiloval o obohacení moderního západního umění příkladem primitivních kultur. Vytvořil sloh, uznávající barevnou plochu jako základní jednotku obrazu, rytmizovanou poměrem barevných ploch a výraznými konturami.
Ovlivnil Pont- Avenskou školu a členy skupiny Nabis, (vznik Talismanu Nabis – při malování v plenéru se Sérusierem : na víčko od tabatěrky). Z jeho díla vyšla i secese.

„Nekopíruj příliš od přírody, umění je abstrakce, odvozuj od přírody tak, že budeš snít a mysli víc na tvorbu než na výsledek. Jediným způsobem, jak dosáhnout boha je dělat to, co on - tvořit.“

logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 16. 6. 2019 Svátek má Zbyněk
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz