VÁCLAV KLAUS – CHARAKTERISTIKA

Typ Referáty
Počet stažení 270
 
Doporučit Zaslat na email Zaslat na email
Stáhni
Vloženo 15.2.2006
Počet stran 2
Velikost 4 KB
Typ souboru Jednoduchý text

Václav Klaus – charakteristika
Václav Klaus je významná, a donedávna nejvíce sledovaná a diskutovaná osobnost současného politického života v České republice. Václav Klaus je druhým prezidentem samostatné České republiky a v pořadí desátým prezidentem naší země.
Narodil se před dvaašedesáti lety v Praze, je ženatý, má dva syny a pět vnoučat. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, byl členem a předsedou ODS, ministrem financí, poslancem Poslanecké sněmovny ČR a premiérem. Je nositelem několika Čestných doktorátů a Mezinárodních cen.

Václav Klaus je asi 180 cm vysoký, sportovní postavy, má hnědé oči a prošedivělé vlasy. Je vždy elegantně a vkusně oblečen. Nejčastěji nosí tmavý oblek a světlou košili, doplněnou kravatou, která je vždy barevně sladěna s oblekem. Tento soulad vyjadřuje i způsob Klausova jednání a vystupování.
Způsob Klausova jednání a vystupování je osobitý, neotřelý, a vždy důstojný. Projev je plynulý a vyvážený, někdy až důrazně tvrdý a ješitný. Jeho oči jsou upřímné a gesta přesvědčivá. Bývá znakem zralého diskutéra, který je schopen vytvořit prostor pro diskusi, a tam poté ukáže svému partnerovi v debatě, že se mýlí. Jako ostřílený politický matador dokáže reagovat i tak, jak to politici často předvádějí – selektivními odpověďmi na nepodstatné části dotazů, předstíraným nepochopením a jakýmsi nefér podpásovým útokem. To je spojeno s malou schopností unést nezdar. Proto musí svého soupeře nejprve znejistit nebo i ponížit, a teprve pak diskutuje. Být silnou osobností bez konkurence je hodnota nepochybně estetická, ale v tomto případě nepraktická. Díky své inteligenci a nebývalé dávce sebevědomí působí navenek jako rozhodná, silná a razantní osobnost, která ví, jak na to. Jedním slovem – stal se vůdcem. To ovšem v sobě skrývá nebezpečí, že po určité době nebude chtít naslouchat jiným názorům. Negativním rysem Klausovy povahy je neschopnost strpět vedle sebe silného člověka s odlišným pohledem na věc, a snaha obklopovat se lidmi, s nimiž nejsou problémy.
Proto má Václav Klaus široký okruh příznivců a obdivovatelů, ale i velké množství kritiků a odpůrců, varujících před „Klausovou arogancí“. Tyto názorové rozdíly vystihuje i jeho volební souboj o prezidentskou funkci, ze kterého vyšel až po třetím kole vítězně s rozdílem pouhých osmnácti hlasů. Tím si získal pověst vytrvalého hráče, který dovede dotáhnout „hru“ s úsměvem do vítězného konce. Dne 28. 2. 2003 byl zvolen do funkce prezidenta České republiky.
Václav Klaus je jednoznačným protipólem Václava Havla. Oba politici se nemají příliš v lásce. Svědčí o tom několik ostrých výroků, kterými se oba častovali. Na rozdíl od Havla je Klaus především politik, který se v prezidentské roli najde. Jednak ji respektuje, jednak je z ní schopen odvodit, čím může být přínosná a prospěšná. Zatím dokazuje, že role hlavy státu není jen formální a udržovací, ale že i zde bude nadále výkonným politikem. Jeho zodpovědný a přímočarý přístup k práci dělá přímo průvan do zaběhlých pořádků na hradě. Své lidi si vybírá sám, a dokáže i dohlédnout na to, aby i vláda byla patřičně jazykově vybavena.
Ve svém volném čase je aktivním sportovcem, především lyžuje a hraje tenis. V mládí byl dlouhá léta vrcholovým sportovcem, hrál košíkovou a odbíjenou. Také se zajímá o literaturu, nejraději čte beletrii. Poslouchá hudbu, zvláště jazz. Publikoval přes dvacet knih s ekonomickými a politickými tématy.

Václav Klaus je nejvýraznější postavou naší politické scény. Jeho „komplex grandiozity“ často vyvolává v druhých pocit méněcennosti, proto si snadno dělá nepřátele. V současné době již dosáhl nejvyšší mety ve své politické kariéře, proto jsou jeho výroky umírněnější a uváženější. Na světové úrovni je uznávaná osobnost, která dokáže velmi dobře reprezentovat zájmy ČR. Ze srovnání osudu jiných postkomunistických zemí vychází ČR zatím opticky nejlíp, což je v neposlední řadě i jeho zásluha. Jeho stoupenci i odpůrci si budou muset zvyknout na to, že se mu dostane význačného místa v učebnicích dějepisu.
Václav Klaus je druhý, a zároveň poslední prezident České republiky, který byl zvolen na základě parlamentních dohod. Sám usiluje o to, aby se příští prezidentská volba uskutečnila přímo – formou referenda.

logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo najdemese
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Úterý 15. 10. 2019 Svátek má Tereza
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz