LÉČIVÉ ROSTLINY
(za zlobeni :D:D:D )
Martina Sedláková
IX.A
Pampeliška lékařská
Pampeliška lékařská je vytrvalá plevelná bylina vysoká 5-40 cm, s houevnatým zásobním kořenem.Listy tvoří přízemní růici.Květenství vyrůstají z listové růice na dutých stvolech a tvoří je zářivě luté květní úbory. Květní úbory jsou tvořeny a ze 200 jednotlivých jazykových květů. Kvete od dubna do srpna. Plodem jsou naky s bílým padáčkovitým chmýřím, díky kterému se semena velmi snadno šíří větrem na velké vzdálenosti.Celá rostlina je prostoupená mléčnicemi, které při utrení roní bílou hořkou šávu - latex, zanechávající po zaschnutí na kůi tmavé skvrny.
Vyuití
Pampeliška je významná léčivka. Sbíráme kořen před rozkvětem rostliny (březen - duben), listy (květen - září), na s kořenem (březen - duben). Droga je bez zápachu a má mírně nahořklou chu. Příznivě se projevuje při zánětech močových cest a při ledvinových kamenech, zvyšuje tvorbu a vylučování luči.
Je to také významná včelařská rostlina. V některých zemích se pouívá k přípravě bylinkových salátů nebo k výrobě vína.
Obsahové látky
Zásobním cukrem je inulin, namísto u rostlin obvyklého škrobu, inulin je vhodnější pro diabetiky. Dále obsahuje mimo jiné hořčiny taraxacin a taraxasterin, třísloviny a fytoncidy.
Mateřídouška obecná
Výskyt
Vyskytuje se po celé Evropě a do nadmořských výšek alpínského pásma. Roste převáně na suchých travnatých stráních, písčinách, teplých vápencových podkladech, stepích, ale i loukách, mezích a některé i ve světlých lesích.
Pouití
Mateřídouškový čaj je účinný pří onemocněních horních cest dýchacích (kašel, chřipka, zánět průdušek), při poruchách zaívání spojených s plynatostí a kolikami (zvýšuje vylučování aludečních šáv). Rovně navozuje klid, příjemný spánek, pomáhá při bolestech hlavy, závratích a nervových slabostech.
Šalvěj lékařská
Kvete v V a VII.
Pouití
Jako koření se uívají čerstvé nebo sušené listy barvy zelenošedé a stříbrošedé. Šalvěje chutnají trpce a lehce nahořkle a hodí se hlavně k vepřovému a telecímu masu. Přidává se také do omáček, nádivek, k ochucení sýrů. Ve staročeské kuchyni byla pouívána šalvěj lékařská tak často jako petrelka.
Sbírá se i kvetoucí na v červnu a červenci. Pouívá se té v léčitelství pro své protizánětlivé účinky, zabraňuje průjmům. Omezuje pocení.
Puškvorec obecný
ďˇ Puškvorec obecný je vytrvalá bylina dorůstající výšky nejčastěji 50-150 cm. Na bázi vyrůstá z a 3 cm silného plazivého oddenku. Celá rostlina je charakteristická svou nápadnou aromatickou vůní, co je nápadné zvláště při rozlomení oddenku.
ďˇ Lodyha je tříhranná.
ďˇ Listy jsou střídavé, dvouřadě uspořádané, přisedlé, na bázi s listovými pochvami. Čepele mají mečovitý tvar, jsou dlouhé nejčastěji 50-125 cm, a 0,7-2 cm široké, na okraji někdy trochu zvlněné.
ďˇ Květy jsou uspořádané do květenství, kterým je mnokvětá válcovitá palice, která se směrem k vrcholu zuuje. Zpočátku je zelená, později hnědne, dorůstá délky 5-9 cm. Je sice vrcholová, ale vypadá jako boční, nebo podpůrný listen (toulec) palice působí dojmem pokračování lodyhy. Je 20-90 dlouhý a na první pohled spíše připomíná list.
ďˇ Květy jsou velmi drobné, uspořádané v palici do šroubovice.
Pouití
V léčitelství se pouívá oddenek (Rhizoma calami aromatici).Droga se aplikuje hlavně při aludečních potíích, protoe podporuje látkovou výměnu, působí příznivě na tvorbu trávicích šáv, má zklidňující účinek na křečovité bolesti a zároveň působí i desinfekčně a močopudně. Dříve se z kořene vyráběl také aludeční likér. Puškvorec má také uklidňující účinek a působí antidepresivně, utlumuje astmatické záchvaty a celkově má pozitivní účinek na stav zesláblých lidí (ve stáří, po nemoci, po operaci, ozařování, chemoterapii atd.), v některých případech působí i výrazně protialergicky. Pouívá se i zevně ve formě koupelí proti revmatismu, na ekzémy, na omývání špatně se hojících ran nebo jako celkově posilující prostředek.
Přeslička rolní
ďˇ Přeslička rolní je vytrvalá, výtrusná bylina vysoká asi 10-70 cm, vyrůstající z dlouhého článkovitého oddenku.
ďˇ U přesličky rolní se projevuje sezónní dimorfimus. Na jaře z oddenku vyrůstají plodné lodyhy. Ty jsou nevětvené, nezelené, hnědé a červenohnědé, vysoké asi 10-20 cm, s pochvami v uzlinách. Jarní zakončená výtrusnicových klasem sloeným z šestihranných štítků pod nimi jsou výtrusnice. Jarní lodyhy brzy uvadají.
Pouití
V léčitelství se pouívají sušené letní, zelené, neplodné lodyhy, sbírané v období od června do září a sušené ve stínu za teplot do 40 °C.
Droga působí výrazně hojivě, močopudně, zvyšuje prunost a pevnost cév (kyselina křemičitá), uívá se zejména při infekcích močového ústrojí nebo při močových či ledvinových kaméncích. Zevně se podává k urychlení hojení ran a působí té antirevmaticky. Ve formě kloktadla se uívá při angíně, zánětech dutiny ústní, katarech průdušek. Pravidelné a dlouhodobé uívání přesličky v malých dávkách (0,15 l odvaru denně) údajně výrazně sniuje riziko vzniku rakoviny.
Nedodoručují se vysoké dávky.