DETAIL: Millikanův pokus


GYMNÁZIUM NAD KAVALÍRKOU

Název úlohy:

MILLIKANŎV POKUS

vypracovala

Martina Kaplanová

třída

6.B

datum

10.9.2007

počet listů

2

hodnocení

Roku 1897 ohromil svět fyzik Joseph John Thomson svým měřením poměru elektrického náboje a hmotnosti částic katodových paprsků . Roku 1900 pak J.Stoney tyto částice nazval elektrony. Nikdo až do roku 1913 však nebyl schopen změřit elementární elektrický náboj. Toto se podařilo až americkému fyzikovi Robertu Andrewsu Millikanovi. Za pomoci olejových kapiček, které nechal procházet mezi deskami kondenzátoru tuto konstantu zjistil. Díky tomu také roku 1923 získal Nobelovu cenu „za práci o elementárním náboji a o fotoelektrickém jevu“.

0x08 graphic

Millikanův přístroj

Princip Millikanova pokusu

Velikost náboje elektronu lze stanovit porovnáním sil,kterými působí elektrostatické a gravitační pole na malá nabitá tělíska. Konkrétně, mezi desky rovinného kondenzátoru jsou vstřikovány olejové kapičky a mikroskopem je měřena rychlost jejich vertikálního pohybu bez přítomnosti elektrického pole a za přítomnosti tohoto pole. Z porovnání těchto rychlostí lze náboj kapičky snadno stanovit. Bylo ukázáno, že je celistvým násobkem jisté hodnoty (tzv. elementárního náboje e = 1.6021892*10-19 C), jež odpovídá náboji elektronu.


Aparatura k provedení experimentu

0x08 graphic

Robert Andrews Millikan (22. března 1868 - 19. prosince 1953) byl americký fyzik, který získal v roce 1923 Nobelovu cena za fyziku primárně za výzkum elementárního elektrického náboje a fotoelektrického jevu. Millikan vystudoval fyziku na Columbijské univerzitě, kde také získal doktorát. V letech 1910 - 1921 byl profesorem na univerzitě v Chicagu a v roce 1921 se stal ředitelem fyzikální laboratoře v Pasadeně.

ZDROJE:

+ kamera připojená k dataprojektoru

kondenzátor se dvěma deskami

stopky

voltmetr

mikroskop

vstřikovač oleje

zdroj

Zpět

 
logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 3. 12. 2023 Svátek má Svatoslav
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Pla-Mobilem.cz