1. Současné pojetí logistiky, její předmět a cíl. Vztah mezi technickou logistikou a logistickým řízením. Vztah mezi organizováním a řízením v logistice Procesy a toky v logistice, logistické řetězce a sítě. Dimenze toků a vztahy mezi nimi. Subjekty zapojené v externích logistických sítích.
2. Logistické principy. Systémový přístup v logistice. Typy logistických rozhraní a problémy vznikající v rozhraních. Dekompozice a agregace v logistice. Vztah mezi dílčí (lokální) a celkovou optimalizací v logistice. Rozdíl mezi funkčním a procesním přístupem v řízení.
3. Funkční oblasti logistiky. Přehled základních logistických úloh z oblastí: řízení zásob, plánování a řízení výroby, řízení distribuce. Integrace, koordinace a synchronizace v logistice. Pojetí synergických efektů. Vztah technické stránky logistiky a logistického řízení.
4. Logistická výkonnost a její složky. Rozpory mezi složkami logistické výkonnosti. Logistické vyvažování včetně příkladu vyvažování při určování velikosti dávky.
5. Úroveň logistických služeb a typické ukazatele k jejím vyjadřování. Souhrnný ukazatel úrovně logistických služeb. Produktivita v logistice a typické ukazatele.
6. Logistické náklady – pojetí, klasifikace a obsah jednotlivých skupin logistických nákladů. Logistické vyvažování.
7. Pojetí produktu a kategorie produktů, kusovník a jeho funkce. Proces – definice, vstupy a výstupy, typy transformace vstupů na výstupy, typy procesů, členění výrobního procesu, grafické techniky popisu procesu (vývojový diagram, postupový diagram).
8. Toky a jejich dimenze. Charakteristika jednotlivých typů výroby (diskrétní x spojitá, kusová x sériová x hromadná). Typy materiálového toku a nástroje k jejich zachycení (Sankeyův diagram, oběhový diagram).
9. Popis metod pro racionalizaci prostorového rozmístění (metoda CRAFT, metoda souřadnic, metoda trojúhelníková).
10. Specializace pracovišť – typy specializace, srovnání.
11. Kapacita v logistice: využitelný časový fond, výkonnost pracoviště, pracnost produktu, kapacitní bilance – podstata a postup.
12. Dávka v logistice: pojetí dávky, ekonomické a logistické důsledky velikosti dávky, přístupy ke stanovení velikosti dávky.
13. Kritéria a postup při stanovení optimální velikosti dávky. Vliv množstevních slev při nákupu na stanovení vhodné velikosti dávky. Slabiny modelu optimální velikosti dávky.
14. Srovnání přístupů ke stanovení tzv. minimální dávky a optimální dávky a objasnění důsledků. Podstata a význam metody SMED.
15. Průběžná doba: průběžná doba vnímaná zákazníkem a logistická průběžná doba, složky průběžné doby, faktory ovlivňující dobu čekání, synchronizace.
16. Metody stanovení a analýzy průběžné doby. Stromečkový diagram, Ganttův diagram, postupový diagram, síťový graf.
17. Řízení zásob: klasifikace zásob, funkce běžné (obratové) zásoby a pojistné zásoby, výpočet průměrné fyzické zásoby, náklady spojené se zásobami, ukazatele rychlosti pohybu zásob (obrátka, doba obratu, náročnost tržeb na zásoby).
18. Základní veličiny a otázky při řízení zásob, schéma doplňování zásob, typy objednacích systémů, výpočet objednacích úrovní u systému (B,Q) a (s,Q).
19. Analýza zásob pomocí metody ABC, konstrukce Paretova diagramu, stanovení diferencovaných režimů doplňování zásob pro jednotlivé skupiny.
20. Plánování výroby: přehled základních úloh plánování a řízení výroby, kritéria, omezení a principy při plánování výroby, podklady pro plánování výroby, strategie zatěžování kapacit při kolísání poptávky, tvorba výrobního programu.
21. Plánování výroby: plán odváděné výroby (hlavní výrobní plán), plánování zadávané výroby (lhůtové, resp. termínové plánování, kapacitní plánování) – výpočet hrubé a čisté potřeby položek, tvorba ideálního lhůtového plánu, kapacitní bilancování, zjišťování a řešení kapacitních střetů.
22. Rozvrhování výroby – podstata rozvrhování, omezení a kritéria rozvrhovací úlohy, přípustné rozvrhy, charakteristika heuristických metod rozvrhování, Johnsonova a Sokolicynova metoda.
23. Řízení výroby: základní funkce a úlohy, identifikace a sledovatelnost ve výrobě, okruhy sledovaných informací (operativní evidence výroby), vizualizace.
24. Předvýrobní příprava: obsah a složky předvýrobní přípravy, zúčastněné útvary, etapy vývoje a zavádění nového výrobku, organizace předvýrobní přípravy, typické dokumenty vznikající v předvýrobní přípravě, důležitost a formy prevence v předvýrobní přípravě.
25. Vliv předvýrobní přípravy na logistiku. Logisticky významné znaky designu výrobků, kompatibilita v logistice, význam a formy standardizace. Postponement – podstata a příklad.
26. Distribuce: základní segmenty distribuční logistiky, základní typy úloh. Sdružování, rozdružování a kompletace dodávek.
27. Struktura skladové síti v distribuci včetně druhů skladů. Princip konsignačních skladů, srovnání s klasickým chápáním skladu. Funkce logistického distribučního centra (logistického terminálu). Úloha poskytovatelů logistických služeb
28. Typy distribučních cest (kanálů). Podstata a srovnání přímých dodávek, cross dockingu, transshipmentu a systému se skladovými dodávkami.
29. Kritéria pro volbu durhu dopravy v distribuční logistice. Rámcové srovnání druhů dopravy. Priority Evropské dopravní politiky.
31. Princip a formy intermodální dopravy, resp. kombinované dopravy. Typy intermodálních dopravních jednotek. Konkrétní příklad použití kombinované dopravy (trasa, forma).
33. Princip, očekávané efekty a bariéry city logistiky.
35. Podstata obchodních doložek INCOTERMS. Uveďte příklady.
36. Podstata a význam identifikačních systémů v logistice s důrazem na systémy automatické identifikace. Typy identifikačních systémů dle technického prinicpu. Srovnání systému čárových kódů a radiofrekvenčního principu.
37. Současné typy navigačních a lokalizačních systémů. Popište rámcově současný systém mýtného v ČR.
38. Logistické požadavky na manipulační jednotky a obaly. Klasifikace manipulačních jednotek a obalů. Možnosti, které skýtá standardizace v této oblasti.
39. Skladovací systémy (obsah pojmu), prostředky pro ukládání a vychystávání, charakteristika systému „zboží k člověku“ a odpovídajících technických řešení.
40. Hlediska při rozhodování o vnitřním uspořádání skladů. Moderní technologie ukládání a vychystávání ve skladu. Jak lze omezit výskyt chyb při vychystávání?
41. Oblasti veřejného zájmu dotýkající se logistiky. Ekologické a sociální dopady logistiky –výčet, příklady. Právní rámec v logistice (přehled relevantních evropských směrnic, mezinárodních dohod a zákonů ČR).
42. Důležitá ustanovení obsažená v zákonu o odpadech, zákonu o obalech, v obchodním zákoníku, v daňových zákonech, v zákoníku práce a v zákonu o ochraně spotřebitele.
43. Důležitá ustanovení obsažená v předpisech týkajících se dopravy (Evropská dohoda ADR, mezinárodní úmluva AETR, zákon o silniční dopravě) a v celním zákonu.
|