ALŽÍRSKO

Typ Referáty
Počet stažení 50
Obsah:  Alžírsko
Doporučit Zaslat na email Zaslat na email
Stáhni
Vloženo 17.1.2009
Počet stran 1
Velikost 3 KB
Typ souboru Jednoduchý text

Národy

Kolem dvou pětin všech obyvatel je negramotných, protože zde děti pracují už od útlého věku a do školy chodí jen krátce nebo vůbec.
Nejpočetnější skupinu obyvatel tvoří Arabové a berberské kmeny, které na alžírském území tvoří kmenová sdružení Kabylů, Mozabitů a Tuaregů.
Dominantní skupinou jsou alžírští Arabové 59%, Berbeři 26% a Beduíni 15%. Arabové jsou etnická skupina rozšířená zejména v severní Africe a na Blízkém východě. Celková populace Arabů čítá asi 300 000 000 lidí.

Národnosti

Okolo 90 % Alžířanů žije v severní pobřežní oblasti, zbytek, 1,5 milionu lidí žije v jižních pouštích, převážně v oázách.
V současnosti v zemi žije několik desítek tisíc Francouzů, Španělů a Italů.

Kmeny

Beduíni (neusazení, nomádští) jsou příslušníci arabských nomádských kmenů obývajících převážně pouště. Beduínské kmeny se vyskytují od atlantického pobřeží Sahary, přes Západní poušť v severní Africe, až k Arabské poušti.

Berbeři je souhrnné označení pro africké národy v severní Africe. Jejich předkové obývali souvislý pás území od Kanárských ostrovů přes Maroko až k údolí Nilu v Egyptě. Už ve starověku vybudovali transsaharský obchodní systém, který se opíral o karavanní cesty. Berbeři dnes žijí především v Maroku a v Alžírsku.

Kabylové jsou berberský kmen žijící v horských oblastech severovýchodního Alžírska. Oblast, kterou obývají se nazývá Kabýlie. Jejich název je odvozen z názvu hor v severním Alžírsku. Kabylové jsou zejména zemědělci a chovatelé dobytka.

Tuaregové jsou národ žijící v poušti na severu Afriky tvořící přes 1 milion osob. Jedná se o kočovné pastevce. Jsou vysocí, mají světlou pleť. Muži si už od puberty zahalují tvář pláštěm zvaným litham, nosí dlouhé meče nebo dýky a štíty vyrobené z antilopí kůže. Jejich původ je nejasný. Podle jedné teorie jsou potomky záhadných vozatajů, kteří kolem roku 1000 př. n. l. uprchli z Libye.

Voda

Mezi Velkým Atlasem a Malým Atlasem ve výšce 700 - 1200 m. n. m. se rozprostírá plošina šotů se slanými jezery.
Rozsáhlá zúženina Souf se Šottem Melrhir na severovýchodě klesá až pod hladinu Středozemního moře.

Jídlo

Málokterá kuchyně souvisí tak úzce s náboženstvím jako arabská. Úpravě pokrmů věnuje pozornost i Korán. Kromě toho, že zakazuje alkoholické nápoje a vepřové maso, obsahuje několik desítek předpisů vhodných pro vyznavače Islámu.
Skopové, drůbež, zelenina, rýže, koření a luštěniny – tak by se dala charakterizovat arabská kuchyně.
Berbeři – pěstují palmy datlové, protože jsou odolné vůči velkému kolísání teplot. Plody se používají jako krmivo, ze šťávy z výhonků se vyrábí palmové víno, ze zkvašených datlí pálenka.
V Alžírsku – Tadžin ahmar (jehněčí ragú), Mginah (upravené hovězí maso), Kuskus (pařená krupice se skopovým masem)
V Alžíru – Šerbah (skopové maso s mátou)

logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 8. 12. 2023 Svátek má Květoslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz