BAUHAUS

Typ Referáty
Počet stažení 119
 
Doporučit Zaslat na email Zaslat na email
Stáhni
Vloženo 07.3.2006
Počet stran 1
Velikost 3 KB
Typ souboru Jednoduchý text

Bauhaus

Jde o německou školu architektury a designu, která měla nedocenitelný vliv na moderní architekturu, průmyslové a grafické výtvarnictví i divadelní výpravu. Ve Výmaru v roce 1919 ji založil architekt Walter Gropius, jako splynutí Výmarské Akademie výtvarného umění a Výmarské Školy umění a řemesel. Gropius považoval za cíl svých snah kolektivní dílo, v němž by neexistovaly hranice mezi monumentálním a dekorativním uměním. A tak vznikla racionální struktura školy, ve které se slučovaly veškeré disciplíny potřebné při navrhování budov. Dále tato škola nabízela obory jak v řemesle, typografii a komerčním i průmyslovém designu tak i v sochařství a malířství .

Základní principy Bauhausu, ustanovené v 19. století anglickým řemeslníkem a spisovatelem Wiliamem Morrisem a Hnutím umění a řemesel byly: Umění musí splňovat potřeby společnosti a nedělat rozdíl mezi krásným uměním a praktickým řemeslem. Také kladly důraz na prozíravější zásady, říkající, že moderní umění a architektura musí odpovídat potřebám a vlivům moderního průmyslového světa a že dobrý design musí být jak esteticky příjemný tak technicky působící.

Styl Bauhausu, který se stal velice rychle mezinárodně známým, byl typický především absencí jakýchkoliv ozdob, ornamentů či výrazných fasád a harmonií funkce a technického smyslu výroby. V roce 1925 se škola přesunula do Dessau (Desavy) do nové obdélníkové třpytivě skleněné a betonové budovy navržené zakladatelem Gropiusem. V Dessau se Bauhaus stal přísněji funkcionálním s větším důrazem na krásu a vhodnost základních, nezdobených materiálů. Dalšími význačnými umělci a architekty z žáků Bauhausu byli švýcarský malíř Paul Klee, ruský malíř Wassily Kandinsky, maďarský malíř a návrhář László Moholy-Nagy, který založil Chicagský institut designu na principech Bauhausu, americký malíř Lyonel Feininger a německý malíř Oskar Schlemmer. V roce 1930 převzal vedení Bauhausu architekt Ludwig Mies van der Rohe, který se přistěhoval do Berlína v roce 1932. V roce 1933, kdy byla škola zavřena Nacisty, byly její principy a práce celosvětově známé. Mnoho z jejích členů emigrovalo do spojených států, kde se vyučování Bauhausu stalo dominantním ve výtvarném umění a architektuře na desetiletí a velmi přispělo k architektonickému “Mezinárodnímu stylu”
Budova Bauhausu v Desau (Desavě).
Tuto budovu navrhl Walter Gropius společně s Adolphem Meyerem, je k vidění v německém městě Alfeldu. Postavena byla v roce 1911.
Tato konzolová židle spočívající na dvou předních nohách byla vyvinuta Marcelem Breuerem a vyrobena technikou typickou pro funkcionalismus z hliníku a dřeva.

logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 30. 11. 2022 Svátek má Ondřej
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz