BEDŘICH SMETANA A ANTONÍN DVOŘÁK

Typ Referáty
Počet stažení 122
Obsah:  Ponořte se do hlubin 2.poloviny 19.století..!Bedřich Smetana a Antonín Dvořák- vše o jejich životě..!Verze bohužel bez obrázků.
Doporučit Zaslat na email Zaslat na email
Stáhni
Vloženo 21.11.2009
Počet stran 4
Velikost 4 KB
Typ souboru Jednoduchý text

HUDBA V DRUHÉ POLOVINĚ 19. STOLETÍ
Mezi naše nejvýznamnější skladatele této doby patří:
Bedřich Smetana

Už v pěti letech hrál na housle, ale jeho otec neměl pro jeho nadání pochopení. Po absolvování základní školní docházky šel studovat gymnasium v Plzni. Ale studiu se moc nevěnoval, spíše se věnoval hudbě. Po odmaturování odchází za prací do Prahy, kde se živí, jako učitel hudby. V té době začíná komponovat svoje první skladby. Měl velké vlohy.
Poté roku 1848 zakládá svoji hudební školu a žení se s Kateřinou Kolářovou s níž má 4 dcery (tři zemřely). V letech 1856-1861 žije ve švédském Goteborgu, kde komponuje další polky a řídí koncerty klasické hudby. Při návratu do Čech mu v roce 1859 umírá i jeho první žena. V Čechách pak často pobýval v Obříství, kde se v roce 1860 oženil podruhé s Barborou ("Betty") Ferdinandovou; ještě se na rok vrátil do Švédska. Poté se marně ucházel o místo ředitele pražské konzervatoře a potýkal se s finančními problémy.
Úspěch mu zajistilo až uvedení opery Braniboři v Čechách , kterou složil v letním sídle v Obříství. Získal za ni také cenu za nejlepší českou operu. Ale první opravdovou typicky českou operou byla až Prodaná nevěsta. Díky tomuto úspěchu se v roce 1866 stal dirigentem orchestru Prozatímního divadla.
V létě 1874 ztratil sluch v pravém uchu a na podzim ohluchl úplně. V červnu roku 1875 se stěhuje z Prahy do myslivny v Jabkenicích u Mladé Boleslavi za svojí poslední dcerou Žofií. Ale hluchota ho nezlomí a komponuje dál opery.
Při prvním otevření Národního divadla zazní jeho opera Libuše.Další opery jsou- Tajemství, Hubička,Dalibor a Čertova stěna.Dále komponuje smyčcové kvartety, klavírní cykly Sny a České tance, řadu sborových děl, dokončil zde cyklus Má vlast.
Pak se ale jeho zdravotní stav náhle zhoršil a musel být 20. dubna 1884 převezen do Prahy do ústavu pro duševně choré. Na stavbě Národního divadla řekl větu "V hudbě je život Čechů."Antonín Dvořák

Antonín Dvořák se narodil 30. dubna 1841 v malé vesnici Nelahozevsi u Kralup na Vltavou.Jeho otec byl řezníkem,a proto se musel vyučit také řezníkem..Jeho otec byl velkým nadšencem hudby.Antonín Hudbu studoval u venkovských kantorů,kde ho učil Josef Špec, dále na varhanní škole v Praze, ale nakonec musel jedenáct let hrát na violu a v orchestru Prozatímního divadla.První své sólo na housle měl ve Zlonicích,kam se Dvořákova rodina přestěhovala k bezdětnému strýci.Od mládí skládal,ale dlouho se nemohl se svými skladbami uplatnit,až do té doby než ho vídeňský mistr Johanes Brahms doporučil jako talentovaného umělce svému nakladateli,aby mu vydal některá díla. Když krátce nato vyšly Moravské dvojzpěvy a Slovanské tance, měla tato díla takový úspěch, že se Dvořák takřka přes noc stal slavným umělcem.Psal skladby pro klavír,smyčcové nástroje,sbory,komorní skladby.koncerty, atd. Dvořák byl umělcem skromným, nábožensky hluboce založeným, miloval přírodu (jeho láskou byli holubi) byl však i obdivovatelem všeho civilizačního pokroku. Odtud pramenila jeho láska k lokomotivám a parolodím a obdiv k životnímu ruchu velkých měst,přestože před ním často utíkal do samoty a zeleně venkovských míst. Pak dostává nabídku z Ameriky, aby byl ředitelem Newyorské konzervatoře. Dvořák nabídku přijme a vydává se v roce 1892 do Ameriky, kde je ředitelem Newyorské konzervatoře a skládá tam svoje největší dílo 9. symfonii Z nového světa. V Americe pobývá 3 roky a pak se vydává zpět do své rodné vlasti.Po návratu pokračoval na pražské konzervatoři ve funkci ředitele. Dále na stáří napsal opery Čert a Káča , Rusalka Jakobín a čtyři symfonické básně: Vodník, Polednice, Zlatý kolovrat a Holoubek. Ještě cestoval po Africe,kde ho doprovázel Kovařík. Antonín Dvořák umírá doma, roku 1904. Je oplakáván jako národní hrdina.logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 30. 11. 2022 Svátek má Ondřej
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz