DIENZENHOFER

Typ Referáty
Počet stažení 54
 
Doporučit Zaslat na email Zaslat na email
Stáhni
Vloženo 20.4.2006
Počet stran 1
Velikost 3 KB
Typ souboru Jednoduchý text
Dienzenhofer

Jméno velké rodiny architektů; od 2.pol. 17.století.


Krištof Dienzenhofer (7.7.1655 - 10.6.1722)
Stavitel a architekt bavorského původu; otec Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Činný jako pevnostní stavitel v Chebu a v Praze.V mládí se přestěhoval z Waldsass do Prahy, kde roku 1686 žádal o udělení měšťanského práva na Pražském Menším městě. Nabyl tu brzy čestného postavení. Se svou manželkou Annou Marií měl kromě slavného Kiliána Ignáce ještě syna Jindřicha, o kterém je známo, že byl taky stavitelem, a dcery Kateřinu a Annu Marii. Postavil chrám sv. Markéty, stavbu kostela sv. Maří Magdaleny, kapli sv. Antonína (1710 - 1712) a začal představovati kostel sv. Tomáše na Malé Straně (1710 - 1712), sv. Františka (1717) a kapli Narození Páně (1718). Postavil špitální kostel Nejsvětější Trojice v Teplé. Pracoval na stavbě pražské Lorety, připisuje se mu i Paulinský klášterní kostel sv. Josefa v Obořišti a benediktinský klášter v Břevnově.
Také zbudoval kostel sv. Petra a Pavla na Zderaze (1715 - 21) a začal přestavovati kostel sv. Tomáše na Malé Straně (1710). Jeho hlavní dílo byl chrám sv. Mikuláše na Malé Straně, který se roku 1704 začal stavět, i když základ k budově byl už roku 1673 položen. Roku 1722 byl pochován v Praze v kostele sv. Maří Magdaleny.Kilián Ignác Dienzenhofer (1.9. 1689 - 18.12. 1751)
Český barokní stavitel a architekt, syn Krištofa Dienzenhofera, s nímž spolupracoval. Postupně navazoval na tradici českého dynamického baroka svého otce a G. Santiniho. Po odbytí gymnázia studoval filosofii a matematiku na pražské univerzitě, a pak studoval u svého otce stavitelské umění. Procestoval Itálii, Francii a Anglii. Po deseti letech (asi roku 1707 - 1717) se vrátil obohacen kresbami a studiemi, usadil se opět na Pražském Menším Městě. Stavět začal domem v zahradě ,,U trpaslíků“ a tím se stal církevním nejhledanějším stavitelem své doby. Jeho první dílo bylo kostel sv. Jana Nepomuckého. Roku 1727 dokončil přestavbu chrámu sv. Tomáše na Malé Straně. Nové město zdobí kostel Panny Marie u Alžbinek a klášter, který k němu náleží (1726 - 1732), kostel sv. Jana Nepomuckého na Skalce a kostel sv. Kateřiny (roku 1737). Na Starém městě dokončil roku 1731 stavbu s kostelem sv. Bartoloměje a postavil seminář sv. Václava.
Mezi jeho nejlepší díla patří kostel sv. Mikuláše (1732 - 1737). Chrám sv. Mikuláše na malé Straně můžeme řadit k nejlepším výkonům barokního stavitelství, stavbu však dokončil až jeho žák Anselm Zurago. Na českém venkově postavil kapli Hvězdu, kostel v Nicově u Planice roku 1720 a dokončil kostel v Broumově. Kilián Ignác Dienzenhofer stavěl světské stavby, paláce a občanské domy. Taky pracoval pro šlechtu a církev. Bydlel v domě po otci zděděném na Malé Straně. Spolupracoval se zetěm Luragem v době, kdy se objevily prvky rokoka Byl dvakrát ženat, podruhé s Marií Terezií Heinrichovou. Jeho děti - Prokop, Bruno, Vilém a Václav. Ostatní nejsou uvedeni. Mluvil italsky, francouzsky a anglicky, Bibli znal jako svého otce. Byl vážný, ale příjemný člověk. Převládá u něj vždy dekorativnost, elegantnost, hravost, působivost. V 62 letech zemřel.

logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 30. 11. 2022 Svátek má Ondřej
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz