HISTORIE HEAVY-METALU

Typ Referáty
Počet stažení 139
Obsah:  Historie HEAVY-METALU
Doporučit Zaslat na email Zaslat na email
Stáhni
Vloženo 19.4.2007
Počet stran 2
Velikost 6 KB
Typ souboru Jednoduchý text

Heavy metal počal z chaosu. Tu zdeformovaný kytarový akord, tu přechod bicích, jinde kvílivý křik trýzněných duší. Opuštěny v temnotě se tyto podivné tóny a zvláštní texty začaly pomalu prodírat na povrch hudební scény. Až jednoho dne zformovaly novou hudební sílu a začala základní exploze celosvětových myšlenek Heavymetalových fanoušků. Od jeho převratných počátků s Black Sabbath před více než třiceti lety až k hyperaktivním Numetalovým seskupením řádících na Ozzfestech. Heavy metal je dnes po celém světě dominantní silou a se čtvrt miliardou prodaných desek se prodral na všechna odbytiště, kde jej bylo možno zaslechnout.

Průlom přišel v roce 1968 se vznikem skladby Black Sabbath od stejnojmené kapely, která se stala tou nejdůležitější v Heavy metalu. Kapela, které kdyby nebylo, tento hudební žánr by vůbec neexistoval. Od založení v anglickém Birminghamu jsou Black Sabbath uctíváni jako původci Heavy metalu, jakožto první hlasitá skupina, která vystoupila z proudu času a přinesla něco nového a revolučního. V tu dobu se žhavému magmatu Heavy metalu nedalo vyhnout - čekalo se dlouho, až ho Black Sabbath v roce 1970 představí masám lidského živlu. Byli vždy o dva kroky dál než ostatní - hlasitější a rychlejší. Black Sabbath prostě ovlivnili každou skupinu, což veřejně prohlašují i členové skupin jako jsou Metallika nebo Type O Negative. Black Sabbath vytvořili těžký základní kámen, z pod něhož veškerý Heavy metal navěky pramení.

Heavy metal vznikl v okamžiku, kdy se spása předchozí generace rock´n´roll ocitla uprostřed totálního rozkladu. Rockovou komunitou otřásla čtyři úmrtí na altamonském závodišti během koncertu Rolling Stones v prosinci 1969. V dubnu 1970 se oficiálně rozpadli Beatles a mnozí rockoví mágové během jediného roku zemřeli na předávkování drogami. Krátce poté, co J. F. Kennedy, R. F. Kennedy a M. L. King padli za oběť vrahům, začala zakladatele Rocku pomalu zabíjet jejich vlastní dětinská neuváženost a předali tak žezlo novému hudebnímu směru. Druhé album Black Sabbath Paranoid bylo dalším stěžejním bodem vývoje Heavy metalu.

Před Black Sabbath označovalo slovo "heavy" spíše jako pocit než specifický hudební žánr. Ve slovníku hippies popisovalo cokoli, co mělo silnou či opojnou atmosféru. Jimi Hendrix a Beatles často psali písně, které směřovaly k bodu "heavy," využívali příbuzné prvky, kterými se snažili důrazněji řešit emocionální myšlenky. Slovo "metal" v sousloví heavy metal přineslo pružnost, tématickou sílu. Co se týče konkrétního užití samotných slov, spisovatel William Burroughs pojmenoval jednu postavu románu "Urranium Willy, the heavy metal kid" ("Uranový Willy, heavymetalové dítě"). Kritik Lester Bangs, jeden z prvních zastánců této hudby a Black Sabbath, později přenesl tento termín do hudby. Před tím bylo spojení heavy metal používáno ve válečnictví pro určení palebné síly nebo v chemii, kde označovalo prvky s vysokým molekulárním číslem. Dalším podezřelým v otázce otcovství názvu Heavy metal pro hudební žánr je Jimi Hendrix, který se však před smrtí chytře vzdal této zodpovědnosti.

Během oněch revolučních let se Black Sabbath vyhřívali na Heavymetalovém výsluní ještě se dvěma kapelami a to Led Zeppelin a Deep Purple. Black Sabbath vpustili do světa podstatu Heavy metalu a Led Zeppelin a Deep Purple trochu zjemnili ostří a dodali sex appel. Led Zeppelin měli v tu dobu na Heavy metal enormní vliv - skupina byla více než nápaditá a plodná, byla původní. Každé jejich gesto bylo grandiózní, ne nutně majestátní, ale vždy si vyžádalo velikou pozornost. V kontrastu k jednoduše srozumitelným konceptům Black Sabbath a Led Zeppelin byli Deep Purple neméně oslnivou metalovou silou. Ačkoliv jejich skladba Smoke On The Water je jednoznačně Heavymetalová a také se stala hymnou tohoto žánru, skupina se nikdy za Heavymetalovou nepovažovala. Nicméně na albech In Rock z roku 1970 a Machine Head z roku 1972 Deep Purple předvedli vynikající heavy styl.

Kromě těchto tří kapel se hlasitost sama o sobě stala dalším členem kepely Rush hrající rozvláčný kanadský Hard rock, nekonfliktní kapely Blue Oyster Cult z Long Islandu, přidala se i k londýnským teatrálním Queen. Jejich úspěšná dráha nastavila další Heavymetalovou laťku.

S počátekm sedmdesátých let se rozlétly úlomky Heavy metalu také po Americe. Superhvězdné anglické kapely jako Led Zeppelin, Black Sabbath a Deep Purple proudily z města do města a přinášeli Heavymetalový zvuk do nevelkých hudebních divadel i na velké sportovní stadiony. Black Sabbath v roce 1971 měli už přes milion prodaných alb a dorazili helikoptérou před 450 000 fanoušků. Další kapely posouvaly hranice vkusu a hororových prvků, jako děsivý a rozkošný Allice Cooper. Jeho image předčila v polovině 70. let kapela KISS, která zanedlouho po svém vzniku pronikla do amerických domácností stejně jako irští Thin Lizzy.

Celá 70. léta byla obdobím relativní mediální netečnosti a koncerty byly jedinou možností, jak na vlastní kůži zažít heavymetalovou hudbu. V tomto průkopnickém období znamenalo zajímat se o Heavy metal obětovat koncertům všechno:utéct ze školy, vzít si v práci volno a jet kamkoliv, poznat vše naživo, hned z první ruky. Byl to čas nespoutanosti, sexu a drog. Tehdy AIDS nebyl a tak si hudebníci naplno užívali. Potom v roce 1978 přišli na scénu Judas Priest, kteří předvedli vytříbené zdvojení kytar. Sice byli ve srovnání s Black Sabbath poměrně malí, ale díky své přísnosti v kompozici byli také hodně vidět. Blížil se konec 70. leta jméno Black Sabbath bylo v Británii stále častější a vytvářelo vliv, i když se kapela uvnitř hroutila a brzy na to byla nucena změnit své složení. Ale ani konec kariéry Led Zeppelin smrtí Johana Bonhama nedokázal zastavit sílu Heavy metalu, která se díky těmto kapelám dostala na nejvyšší úroveň.

logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 30. 11. 2022 Svátek má Ondřej
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz