HURIKÁNY A TORNÁDA

Typ Referáty
Počet stažení 275
Obsah:  hurikany, tornada
Doporučit Zaslat na email Zaslat na email
Stáhni
Vloženo 14.6.2009
Počet stran 2
Velikost 5 KB
Typ souboru Jednoduchý text

HURIKÁNY-jsou to velmi masivní a silné bouře s prudkými větry o rychlosti 120 km/h. Když dorazí k

pevnině způsobí velkou škodu a zkázu. Strhávají stromy, domy a vysoké mořské vlny s

prudkými dešti, které zaplavují celá pobřeží. V historii byly hurikány příčinnou ohromných

katastrof. V poslední době vědci zjistili mnohé o tom, jak vznikají, avšak jsme proti nim stále

bezmocní.

V jeho středu, jemuž se říká oko, může být vzduch čirý a klamně klidný.

Z mohutných cumunimbů prudce prší a větry u hladiny oceánu vzdouvají na zadní straně

hurikánu vysoké vlny. Velmi nízký tlak dočasně zvýší hladinu moře až o 8 metrů. Tomuto

jevu se říká bouřková vlna a může způsobit vážné záplavy.

Jak vznikají - nad velkými teplými oblastmi oceánu stoupá teplý, vlhký vzduch tak rychle, že za sebou vytvoří

oblast velmi nízkého tlaku. Do ní ze stran přitéká další teplý a vlhký vzduch. Tento jev se může

vyvinout ve spirálový systém počasí. Jakmile se hurikány zformují, přežívají po mnoho dní. Mají

tendenci se přemisťovat ve směru převládajících monzunů, až se nakonec dotknou země. V té

době mohou spirálové větry dosáhnout rychlosti až 300km/h a celý systém může mít průměr až

800km.

Pokud jste viděli film režiséra Ronalda Emmericha "Den poté", mohli jste zhlédnout právě

tvořící se hurikán. Tvoří se tedy nad teplými vodami oceánů, kde z hladiny stoupá pára a vytváří

tak husté stěny mraků. Když teplá vodní pára a vzduch stoupají, začínající se točit do spirály

směřující nahoru.

Pohybuje-li se hurikán nad souší, jeho zásoby vlhkého vzduchu se zmenšují a bouře se nakonec

uklidní.

Hurikánová sezóna je vždy od jara až do podzimu a může se během této doby objevit až na 20 i více hurikánů. Sezóna v roce 2005 byla velmi aktivní. Byly zde hurikány jako je Rita, Katrina a další. Nejhorší ze všech byl hurikán Katrina,

který se převalil přes břehy Floridy a dosáhl až k městu New Orleans. Vlny a deště zaplavily město do velké hloubky a celé čtvrtě města byly zaplaveny, svět obletěly fotky potopeného města a mekky jazzu New Orleans. Nebo jak národní garda zachraňovala obyvatelstvo které se mezitím shromáždilo na velké ploše u stadiónu za městem. Svět obletěly také fotky, jak armádní letouny a stíhačky shazují humanitární pomoc a vrtulníky pobřežní stráže vytahují na lanech a v sedačkách obyvatelstvo z domovů, které se tísnilo na střechách svých domovů. Hurikán Katrina měl mimořádnou sílu a vláda USA musela platit zhruba miliardu dolarů. Každopádně to nebyl jeden z nejhorších hurikánů, hrozný byl také hurikán Mitch z roku 1998. Hurikánům se dávají jména pro identifikaci a rozlišení, když je v jednu dobu více než jedna bouře. Světová meteorologická organizace vybírá jména, která začínají od "A" a střídají se jména mužská a ženská. Například v roce 1998 se hurikány v Atlantiku nazývaly Alex, Bonnie, Charles, Danieelle, Earl atd.. Hurikány nejsou jenom v Karibiku, ale objevují se i v Jihovýchodní Asii a Jižní Asii, kde se jim říká tajfuny nebo cyklony a řádí na pobřeží Thajska, Bangladéše, Singapuru, Vietnamu, Kambodži, ale především i v Indonésii, Filipínách a v Japonsku s Čínou.

Tornáda:

Tornáda jsou podle Fudžitovy stupnice rozdělena od F1 po F6.

F1 se pohybuje okolo 150 km/h, F2- 150-250 km/h, F3- 254-332 km/h, F4- 333-419 km/h, F5- 420 km/h, F6- 500-600 Km/h a jaké jsou škody?

F1- mírné, F2- střední, F3-značné, F4-kritické, F5- pustošivé a F6-katastrofické.

Tornáda:Podobně jako hurikány se tornáda tvoří na okrajích front, kde teplý a vlhký vzduch se setkává se studeným vzduchem. Vytvoří se bouřkový mrak, teplý vzduch se zvedne a když se na jeho místo tlačí další teplý vzduch, který by ho nahradil, začne se vzduch vířit a dělá se tornádo.

Nejznámější stezky:Tornáda postihují celou planetu. Můžeme je očekávat například v tomto pásu: v Austrálii a to především její střední části, dále tornáda můžeme nalézt od severní části Jihovýchodní Asie přes Macao, Hongkong až do Šanghaje, poté ve vnitrozemském území Číny zasahující i na území Mongolska a území Korejského poloostrova. Pokud se podíváme směrem na část Evropy, tak tornáda můžeme očekávat od Irska přes Anglii a Francii, země Beneluxu, Německo, Česká republika, Rakousko, Švýcarsko, Itálii, Korsika, dále i na ostrově Sardinii a ve Španělsku a celém území Středozemního moře, kde hrozí vodní tornáda. Dále se přesouvá pás na území Severní části Afriky a nejhorším územím tornáda je Severní Amerika. Zde v průměru ročně hlásí až 125 tornád v Texasu, přes 50 v Oklahomě, 48 v Kansasu a 38 v Nebrazce. Takže to jsou nejznámější stezky tornád.

Jinak i u nás v České republice máme případy: Litovel a Čechy.V Litovli řádila F2-F3 a způsobila velké katastrofální škody, ale tornádo bylo například i v Čechách pod Kosířem nedaleko středomoravského města Prostějov a také jedno řádilo před 10-ti lety v Posázaví, kde zničilo pás lesa dlouhý asi 3 kilometry. Takže to jsou tornáda. A ta byla námětem i filmového zpracování například Twister s Helen Hunt v hlavní roli. Dále pak hurikány například Tajfun ve 40 letech s Dorothy Lamour a Robertem Prestonem v hlavních rolích, právě Dorothy Lamour už hrála ve filmu Hurikán a jeho děj se odehrával v Jižní části Pacifiku. Ovšem tornáda jsou nejen větrná, ale i vodní a prašná. Spousta hollywoodských filmů popisuje o hurikánech, tornádech i větrných smrští.

logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 1. 10. 2023 Svátek má Igor
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz