JANÁČKOVO DIVADLO

Typ Referáty
Počet stažení 45
 
Doporučit Zaslat na email Zaslat na email
Stáhni
Vloženo 03.4.2006
Počet stran 2
Velikost 3 KB
Typ souboru Jednoduchý text

Janáčkovo divadlo

Janáčkovo divadlo stojí v Brně od roku 1965. Ale jeho historie není pouze posledních 36 let, ale představuje ještě další půlstoletí, kdy se o stavbě divadla uvažovalo. Mezi léty 1910-1958 se uskutečnilo sedm architektonických soutěží, zúčastnilo se jich více jak sto padesát architektů, mnozí z nich patřili mezi špičku ve svém oboru. Ale velká část z nich upadla později v zapomenutí. Z jejich návrhů by se dala uspořádat výstava, která by docela dobře mapovala vývoj české architektury v první polovině minulého století a představila by návrhy ve stylech od pozdního historismu přes secesi, kubismus, modernu, socialistický realismus až po klasicizující neofunkcionalismus. Nejvíce se potřeba nové divadelní budovy v Brně projevila v padesátých letech. Kdy byly vypsány dvě soutěže v roce 56 a 58. Nakonec zvítězil projekt Jana Víška a jeho kolektivu. Jan Víšek ale z projektu záhy odchází a konečná verze architektonického a stavebního řešení budovy divadla je vyhotovena pod vedením Viléma Zavřela koncem roku 1963.

Samotná příprava stanoviště budovy začala už v lednu roku 1960. Budova divadla byla dokončena v červenci 1965. Náklady na stavbu se vyšplhaly až ke 100 miliónům korun. Zároveň se stavbou budovy byly provedeny i nezbytné úpravy okolí, například stavba vodní nádrže s fontánou, terasy a osázení zelení. Hlavní nosnou konstrukci tvoří železobetonový monolitický skelet s výplňovým zdivem. Na povrch exteriéru a interiéru byly použity přírodní i technické materiály. Na obklady a dlažby byly vybrány liberecká žula, šluknovský černý syenit, bulharský mušlovitý vápenec, z ušlechtilých dřev leštěný iránský jilm a turecký ořech. Okenní stěny tvoří nosná ocelová konstrukce a hliníkové rámy.

Hlediště pojme 1383 diváků a je koncipováno jako stupňovitý amfiteátr s věncem lóží. Jeviště se skládá z hracího jeviště s točnou na ně navazuje zadní a dvě boční jeviště. V útrobách divadla jsou také zkušebny pro orchestr, sólisty, pěvecký sbor, balet, šatny, malírny, dílny a sklady pro další příslušenství. V prvním suterénu pod vestibulem se nacházejí restaurace, kavárna a klub umělců.

Provoz divadla byl slavnostně zahájen 2. října 1965 operou Leoše Janáčka Příhody Lišky Bystroušky, která byla nastudována pod vedením režiséra Miloše Wasserbauera. Od té doby uplynulo už téměř 36 let a na svou poměrně mladou historii zažilo divadlo už dvacet světových premiér baletu a opery, dvě desítky československých a později českých premiér. První světová premiéra v Janáčkově divadle byla opera Trojí přání od Bohuslava Martinů, která byla uvedena 16. dubna 1971, víc jak deset let po smrti skladatele. Osmdesátá léta znamenala jednoznačný příklon k tradiční operní literatuře 19. století. Velmi zdařilé bylo nastudování Verdiho opery Nabucco, která se stala velmi oblíbenou a v lednu roku 1998 se uskutečnila dvoustá repríza. Do historie přispěl i baletní soubor divadle zejména světovou premiérou baletu Bohuslava Martinů Šach Králi z 11. prosince 1980. A z posledních let oratorium Artura Honeggera Jana z Arku na hranici, které bylo nastudováno v koprodukci s operním souborem a bylo uvedeno v listopadu roku 1995. V divadle se koná Mezinárodní hudební festival a od roku 1980 v něm většinu svých koncertních cyklů pořádá také Státní filharmonie Brno.

Jak je vidět i divadlo s krátkou existencí může mít bohatou historii.

logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Čtvrtek 21. 9. 2023 Svátek má Matouš
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz