KABÁT

Typ Referáty
Počet stažení 58
Obsah:  
Doporučit Zaslat na email Zaslat na email
Stáhni
Vložil Bára
Vloženo 05.5.2009
Počet stran 1
Velikost 6 KB
Typ souboru Jednoduchý text

Teplická kapela Kabát vznikla v roce 1984. Zprvu se jednalo o trashmetal, který se postupem času změnil v klasický rock (některé zdroje uvádějí termín "hospodský rock ´n´roll)." Hudbu Kabátů prolínají různé styly (od country - např. skladba "Colorado", až po big beat nejtvrdšího zrna - např. "Sedlák"). Výjimkou nejsou ani písničky typu "Moderní děvče", "Králíci" či "Číňani", které potvrzují (relativně) nekomerční charakter kapely a jistý nadhled. Oblíbenost Kabátů (snad mezi všemi generacemi) je dána zejména melodičností písní, vyzrálým hráčským umem a texty, které českému posluchači rozhodně nejsou cizí. Ba naopak.

Některá důležitá data:Důležitá data:
1984 - vznik kapely
1985 - odchod tehdejších členů na vojnu - kapela téměř 3 roky nefunguje
1991 - první album "Má ji motorovou"
1999 - vznik oficiální internetové stránky Kabatů

Dnes kapela funguje v tomto složení:
Josef Vojtek zpěv, harmonika
Radek Hurčík (Hurvajs) škopky (bicí)
Milan Špalek basa
Tomáš Krulich kytara
Ota Váňa kytara

JAK TO VŠECHNO ZAČALO?
1984 - Skupina Kabát vznikla už v roce 1984, kdy si při každodenním sedění v hospodě řekla, že omezí přísun piva ze 30 na 25 piv na hlavu a den. Za ušetřené prachy zakoupili hudební nástroje. Jejich tehdejší plány jim oddálil zelený převlek. Po splnění své povinnosti se kapela dala znovu dohromady až 1. května 1988. V ten rok připravovali dodnes těžce sehnatelné skladby jako jsou Koleda, koleda, Spadla klec, které se později objevili na projektu Petra Jandy - Rockmapa II.
1989 - Kabáti obsazují s písní Koleda, koleda třetí místo v soutěži Objev roku, čímž se kapela poprvé zviditelnila. To mělo za následek podepsání smlouvy mezi teplickými rockery a právě vznikající firmou Monitor, pod jejíž hlavičkou vydávají svá alba dodnes.
1990 - Na podzim se antiabstinenti odebrali do studia v Ostravě, kde nahráli skladby Má jí motorovou a Za trest, které se objevily na sampleru Ultrametal
1991 - V červnu se probudili ve studiu Propast, kde natočili jejich první album s názvem : Má jí motorovou, které obsahuje 13 thrashpivních skladeb.
1993 - Tento rok se stal pro skupinu stejně jako všechny následující velmi úspěšným. To totiž vydali další placku s názvem Děvky ty to znaj, která se dodnes bere jako nejlepší deska v historii kapely. Nahrávalo se opět ve studiu Propast. Obsahuje dodnes hrané hity jako např. Žízeň, Opilci v dějinách, Pivrnec, Děvky ty to znaj a Moderní děvče.
1994 - Alba Colorado, jehož křest proběhl 15.10.1994 v rodných Teplicích, se prodalo za dobu 10 - 11 týdnů rekordní počet 50000 nosičů. Obsahuje hitovky v podobě Colorado, Starej bar, Nejsem z USA, Jsem klidnej a další.
1995 - 28.8. - 20.10.1995 se studio Hacienda otřáselo pod Kabátovským nářezem, neboť se zde natáčela v pořadí čtvrtá studiová deska pod názvem : Země plná trpaslíků. Tato deska je kritiky hodnocena nejméně ze všech vydaných alb. Přesto obsahuje hity Tak teda pojď, Dávám ti jeden den, Láďa, Jen sem ztratil směr a v neposlední řadě ódu na švestky v tekutém stavu: Piju já, piju rád..
1996 - Kapela opět vyráží na turné, jejíž předskokany jsou skvělí Törr. V pátek 17.5.1996 odjeli Kabáti na žádost hokejistů - Mistrů světa - do studia Propast k natáčení společné verze: Jak ti šlapou Kabáti. Vychází CD Maxisingl, který zároveň obsahuje píseň: We are the champions od Queen a Lemon Tree od Fool´s Garden. Zároveň se točil klip k písni Jak ti šlapou Kabáti.
1997 - Pondělí 14.9.1997 se stalo pro všechny kabátumilující lidi opět svátkem. Kabáti totiž vydali nové CD s názvem: Čert na koze jel, které obsahuje i píseň Kabát, která je raritou kapely. Dále je zde nádherná Balada o špinavejch fuseklích, kterou zpívá Milan Špalek ( a opravdu se mu podařila). Deska obsahuje 17 pecek ( mimo jiné: Lady Lane, Všechno bude jako dřív, Satan Klaus, Sedlák atd. - dále viz Kabátografie)
1998 - Kabáti rozjíždí velké koncertní tour, pod názvem Čert na koze jel. Jako předkapela měli být Support Lesbiens. Nakonec při prvním koncertu v Uh. Brodě byli jako předkapela Sharks a od koncertu v Ostravě, už doprovázela Kabáty kapela Harlej, která hraje ve velmi dobré formě. Toto turné znamenalo zároveň konec spolupráce s firmou Sokol s Power Voice.
1999 - MegaHu - co dodat? Na desce se opět ujal zpěvu Milan Špalek při písni Ďábel a syn. Album se nese v řízném provedení, což dokazují písně jako např. Teta, Víte jak to bolí, Pohromy, Prdel vody. Obsahuje i klipově zpracované písně Učitel a Bruce Willis, které měly v hitparádě ESO velký úspěch.
2000 - Kabáti vydávají před vánocema tohoto roku své zatím poslední album: Go satane Go. Nejdříve se plánovala best ofka, ale bylo vydáno řadové album, které podle mého názoru je velmi vydařené a řadí se mezi nejlepší alba Kabátů. Obsahuje hity GSG, V pekle sudy válej, Slibem nezarmoutíš ( ...nezlomí mě žádnej kamarád...), countryovku Rio Grande, Na sever, Bára a konečně i skvělou Milanem zpívanou píseň Ohroženej druh.
Kabát vyjíždí na turné s Dogou, která vydala svou poslední novinku - Jsem trochu divnej.
2001 - Kabát vyjíždí na turné s Dogou, která vydala svou poslední novinku Jsem trochu divnej. Objíždí se tradičně festivaly v ČR ( Noc plná hvězd, Benátská noc ...), ale i v americkém Chicagu společně s Arakainem, Buty, Elánem apod.
2001 - Vychází Best of Kabát s názvem: SUMA SUMÁRUM. Obsahuje 2 CD. Na prvním CD najdete největší hity Kabátů + předělávku písně Má jí motorovou 2001 + novou píseň pod názvem Pohoda. Na druhém najdete záznam z turné Go satane Go, které bylo pořízeno na Pražském koncertě 21.3. 2001.
2002 - Kabáti vyjíždí v květnu na turné k poslední desce Suma sumárum. Předskokany jsou Riviera Playboyz a Iné Kafé. Pódium je postaveno uprostřed haly (Kabáti jako první česká kapela, která použila tuto techniku).


logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 30. 11. 2022 Svátek má Ondřej
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz