PARNAS

Typ Referáty
Počet stažení 26
 
Doporučit Zaslat na email Zaslat na email
Stáhni
Vloženo 08.3.2006
Počet stran 2
Velikost 4 KB
Typ souboru Jednoduchý text

Parnas

Vybral jsem si tuto barokní stavbu, protože kolem ní často chodím, a často obdivuji její krásu a vynikající postavení. Je to kašna na Zelném trhu zvaná Parnas. Z pohledu na Zelný trh je celkem lehce přehlédnutelná, díky velkému šumu na tržišti.Pokud ale když člověk přijde blíže, podiví se nad její krásou.

Na konci 17.století, kdy na Moravě začalo docházet k jistým podnětům podmiňujícím vznik sochařských děl, zastihlo baroko zemi ve velmi zuboženém stavu. Co se politické a hospodářské situace týče, odrážely se tu poměry v celé Evropě. Moravou zmítala třicetiletá válka se všemi katastrofickými průvodními zjevy a důsledky.Proto se stavební činnost ve zchudlé zemi ve většině případů omezovala jen na nejnutnější opravy a přestavby válkou poničených budov, ať už světských, nebo církevních.

Velmi důležitou roli při výběru tématu hrál objednavatel. Ten se však nutně ocital v rozpacích už při volbě umělců, kteří měli provádět jeho objednávku: požadoval a očekával od nich často více, nežli mohli uskutečnit a čeho vůbec mohlo být při daném stavu historické situace vůbec dosažitelné. Jednou z důležitých složek plastické výzdoby 17. století tvořilo štukové pojednání interiérů, v němž se stále častěji a důrazněji uplatňovaly figurální motivy a stále rostla snaha o jejich plastičtější tvar děl. Dokonce se tehdy používalo tzv. starší sochařské dílo, kdy bylo umístěno v nově vznikajícím barokním celku. Přestože se ale sochařství a stavitelství rozvíjelo u nás pomaleji než v ostatních zemích, tak máme bezpochyby také překrásná barokní díla i v Brně jako např. kostel sv. Tomáše nebo zámek ve Slavkově. Také o nich existuje mnoho pověstí a povídek. Bohužel ale neexistuje žádná o kašně Parnas, ale o Zelném trhu ano a já vám ji povím :

Vždycky, když přijela na návštěvu do Brna Císařovna Marie Terezie, bydlela prý v domě č.9 na Zelném trhu. Ten dům prý kdysi patřil klášteru. V druhém poschodí byly krásné krby a v domě byl taky veliký pěkný sál a panovnice v něm při svých návštěvách pořádala slavnosti a večírky. Císařovna prý byla hodně při těle, a když měla jít po schodech, dělalo jí to těžkosti, a tak se dávala vynášet ve velkém pohodlném křesle.V tom domě jsou od nepaměti hluboké dvoupatrové sklepy. O nich se vykládalo, že v nejdolnějším leží veliké poklady. Ale prý jsou začarované : každý, kdo se je pokusí najít a získat, přijde o život. Jednou se taky stalo, že se tu věc nějak dozvěděli tři muži, není to prý tak dávno, a povídali si : Co kdybychom to bohatství získal zrovna my ? Co by se nám mohlo stát ? Jednou přes noc se dali do toho nejspodnějšího sklepa zavřít. Lidi je varovali a přemlouvali, ať toho bláznivého nápadu nechají a nepokoušejí osud, ale ti chlapi se smáli : \"To jsou jen plané povídačky! Co se nám může stát ?\" Na druhý den všichni čekali, kdy se ti tři objeví a co jim řeknou. Už uplynulo tolik hodin, ale ti tři ze sklepa nevycházeli. Co se jim stalo ? Když se jich už nemohli dočkat, vnikli ti nejodvážnější do sklepa. Dívají se - a zůstali v hrůze stát : všichni tři tam leželi mrtví. Už nikdo po nich tu zkoušku neopakoval, ty poklady tam asi leží dodnes.

Ještě dříve, než ukončím tuto práci, tak bych rád ještě tuto stavbu popsal, protože takováto práce by byla bez popisu celkem k ničemu:

Kolem vchodu ke kašně se rozpínají betonové patníky propletené řetězem proti vandalům. Samotná kašna se rozpíná pod překrásnou kamennou sochou. Na kamenech pod sochou se nachází různá zobrazení zvířat,postav a bytostí. Celou tuto parádu završuje voda, která je chrlená z krásných kamenných chrličů.

To je asi vše, co se dá vůbec o stavbě tohoto typu napsat. Kdyby to byl třeba zámek, tak si ho projdu a koupím si o něm nějakou brožuru, ale o kašně se toho vážně víc napsat nedá...

logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 30. 11. 2022 Svátek má Ondřej
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz