PRAHA- PAMÁTKY

Typ Referáty
Počet stažení 1249
 
Doporučit Zaslat na email Zaslat na email
Stáhni
Vloženo 19.3.2006
Počet stran 4
Velikost 4 KB
Typ souboru Jednoduchý text

Praha- Památky

Staré město

Orloj na Staroměstském naměstí:

Proslulý orloj umístěný na jižní straně věže Staroměstské radnice vznikl již kolem roku 1410 zásluhou astronoma Jana Šindela a hodinaře Mikuláše z Kadaně, Orloj má tři části: nahoře je loutkohra, nad ní tzv. sféra a dole kalendářní deska.

Znak Prahy ve vestibulu Staroměstské radnice:

Vestibul je nejstarší část radnice, tzv. Wolfinově domě. Mozaika na gotickém stropě ve vestibulu, jejíž součástí je i znak města Prahy, byla provedena v letech 1936-1939 podle kartónů Mikoláše Alše (1852-1913).

Staroměstské náměstí:

Starobylé náměstí má dvě dominanty gotického založení- radniční věž a vysoké věže chrámu P. Marie před Týnem. Kolem náměstí jsou domy románského a gotického založení, upravené renesančně a barokně.

Husova Betlémská kaple:

Betlémská kaple, spojená s činností mistra Jana Husa, byla založena v roce 1391. V roce 1786 byla zbořena, zachoval se však její půdorys a tří odvodní zdi. Na nich byla v letech 1948-1954 obnovena. Dnes je památníkem husitského revolučního hnutí.

Malá strana

Karlův most:

Dva oblouky gotického kamenného mostu založeného v roce 1357. Most dlouhý 520m a široký 10m spojuje Staré město s Malou stranou. Stojí přibližně v místech staršího Juditina mostu,zničeného povodní v roce 1342.

Chrám sv. Mikuláše:

Kupole chrámu, zbudována v 1737-1752 K. I. Dienzenhoferem, je vyzdobena freskami F. X. Balka z doby kolem roku 1760. Sochy jsou dílem I. Platzera st. Z roku 1769.

Nerudova ulice z Radnických schodů:

Radnické schody byly zřízeny koncem 17. Století ; spojují Hradčany s Malou stranou. U jejich paty stojí socha Jana Nepomutského od M. J. Brokofa z roku 1709. Vlevo vede ulice k hradu, dolů se svažuje Nerudova ulice.

Pražský hrad a Hradčany:

Zlatá ulička:

V řadě filigránských domků vestavěných do oblouků hradební zdi nad Jelením příkopem bydlili nejdříve hradební střelci, později zlatotepci a řemeslníci. Podle romantických pověstí byla sídlem rudolfinských alchymistů.

Svatováclavská kaple:

Významu kaple odpovídala její bohatá a cenná výzdoba. Na spodním pásu stěn pod římsou je přes 1300 českých polodrahokamů, vsazených do zlacené omítky. Mezi nimi je cyklus nástěnných maleb z let 1372-1373 od neznámého českého mistra.

Katedrála sv. Víta:

V západním, hlavním průčelí katedrály stojí dvě štíhlé věže vysoké 82m, založené v roce 1892. Je na nich umístěno 14 soch světců, pod růžicovým oknem jsou portréty budovatelů nové části chrámu. Předlohu pro barevné okno v rozetě vytvořil v roce 1921 Fr. Kysela.

Schwarzenberský palác:

Rozsáhlý renesanční palác na Hradčanském náměstí postavil v letech 1545-1563 původně pro Lobkovice stavitel Aug. Vlach. Průčelí zdobí psaníčková sgrafita. V paláci je vojenské historické museum.

Nové město

Vyšehrad:

Na vyšehradské skále nad Vltavou se zachovali jen zbytky bývalého gotického hradu, zato však rozsáhlé barokní opevnění. Dvě novogotické věže chrámu Petra a Pavla jsou dominantami Prahy. Kostel, původně románský, přestavěný v období gotiky a baroka, byl v letech 1885-1887 regotizován.

Národní památník na hoře Žižkov:

Stojí na místech, kde husité zvítězili nad křižáckými vojsky v roce 1420. Stavba navržená arch. J. Zázvorkou byla provedena v letech 1929-1938. Uvnitř jsou uloženy ostatky předních představitelů čs. dělnického hnutí, kromě toho je uvnitř památníku Síň sovětské armády. Žižkovu jezdeckou sochu vytvořil B. Kafka.

Plavecký stadión v Podolí:

Velký plavecký areál s krytým a otevřeným bazénem ve čtvrti Podolí poblíž Vltavy, dokončený v roce 1966. Autorem návrhu z roku 1958 byl arch. R. Podzemný.

Národní divadlo:

Národní divadlo postavené z výnosu sbírek mezi českým lidem, je významné architektonické dílo 19. Století, projektované arch. J. Zítkem. Bylo postaveno v letech 1868-1881a po požáru obnoveno v roce 1883. Na jeho výzdobě se podíleli nejvýznamnější čeští umělci.

Ruzyně:

Nová letištní budova v Praze-Ruzyni byla postavena podle projektu arch.V. Conka a arch. V. Filsaka. Je v provozu od května 1968.

logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 23. 6. 2024 Svátek má Zdeňka
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz