SKLENĚNÉ PEKLO

Typ Referáty
Počet stažení 45
 
Doporučit Zaslat na email Zaslat na email
Stáhni
Vloženo 08.3.2006
Počet stran 2
Velikost 3 KB
Typ souboru Jednoduchý text

Skleněné peklo

Na motivy stejnojmenného románu Thomase N. Scortii a Franka M. Robinsona natočil tento film režisér John Guillermin v roce 1974. (+románu Richarda Martina Sterna - The Tower)

Scénář: Stirling Silliphant
Produkce: Irvin Allen

Hrají:
• Steve McQueen - velitel hasičů
• Paul Newman - architekt Roberts
• Richard Chamberlein


Režisér John Guillermin se v 70. A 80. letech stal jedním z největších odborníků na divácky úspěšné filmové katastrofy. Jeho dílem jsou nejen oba Kingkongové, ale i slavné drama Skleněné peklo, líčící napínavé okolnosti kolem požáru stopětatřicetiposchoďového sanfranciského mrakodrapu. Jak bývá v podobných filmech zvykem, v centru pozornosti se ocitá „kolekce“ postav, bojujících s katastrofou a obsazených známými herci. To, že tyto postavy přežívají či hynou v pořadí podle sympatičnosti a hvězdné zářivosti svých představitelů, patří mezi hezké hollywoodské tradice.

Kniha: Když se americký fyzikální chemik a spisovatel Thomas S. Scortia a scénárista Frank M. Robinson rozhodli spojit své tvůrčí síly k autorské spolupráci, podařilo se jim hned napoprvé ve Skleněném pekle (The Glass Inferno - 1973) vytvořit jeden z nejúspěšnějších románů poslední doby, podle něhož byl vzápětí natočen i neméně populární film. Tento mimořádný ohlas jejich beletristického debutu je podnítil záhy poté k napsání dalšího díla, které rovněž vyvolalo nemalou pozornost doma i v zahraničí - The Prometheus Crisis (Prométheus v plamenech - 1979). Oba tyto romány mají mnoho společného. Autoři se v nich snaží zaostřit varovně kritický pohled na některé zneklidňující jevy soudobého života Ameriky a pro tento cíl precizně zpracovávají množství autentického dokumentačního materiálu, z něhož komponují s téměř reportážní sugestivností dramaticky vykomponovaný děj. V Prométheovi i ve Skleněném pekle se inspiračním zdrojem stal americký podnikatelský systém, v němž obchodní zájmy a osobní prospěch zatlačují do pozadí principy etiky lidského konání.

Ve Skleněném pekle se autoři snaží ukázat, co vše se může přihodit, když soukromá stavební společnost pro větší finanční zisky zanedbá bezpečnostní protipožární předpisy a opatření a navíc ovládá i možnosti, jak umlčet kritické připomínky sdělovacích prostředků. Postupný zrod a požár gigantického mrakodrapu v interpretaci autorské dvojice Scortia-Robinon je nejen vylíčením osudů lidí propojených s existencí budovy, ale především pohledem na vše, co se odehrává v jejím nitru, od honosných luxusních veřejných prostor až po složité zákulisí technického provozu, spolu s varovným odhalování všeho, co způsobilo tragickou katastrofu.

Další díla autorské dvojice Scortia + Robinson:
• Výbuch
• Noční můra
• Ponorka

logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Pátek 8. 12. 2023 Svátek má Květoslava
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz