STATEČNÉ SRDCE

Typ Referáty
Počet stažení 79
 
Doporučit Zaslat na email Zaslat na email
Stáhni
Vloženo 03.4.2006
Počet stran 3
Velikost 5 KB
Typ souboru Jednoduchý text

Statečné srdce

režie: Mel Gibson

produkce: Randall Wallace

hl. role: Mel Gibson

rok: 1994

Historický velkofilm Statečné srdce popisuje boje mezi anglickým králem Eduardem I. a Skoty, kteří již nechtěli snášet krutou nadvládu Angličanů. Ústředním hrdinou se stává William Wallace. Tento člověk skutečně existoval, ale historikové mu nepřikládají velkou váhu. Autor filmu si samozřejmě svého hrdinu přibarvil.

W. Wallace je poprvé představen jako malý chlapec, který přišel o otce a staršího bratra Johna. Oba byli zabiti při neúspěšném útoku na Angličany, kteří několik dní před tím pod slibem míru vylákali do stodoly skotské šlechtice, kteří se jim nepodřídili a tam je všechny oběsili. Wallace odjel se svým strýcem na cesty a do rodného Skotska se vrátil až po mnoha letech. Odjel jako malé „bezbranné“ dítě a vrátil se jako silný a vzdělaný muž. Chtěl žít poklidný život, pěstovat obilí a založit si rodinu, ale osud mu nepřál dlouhý a klidný život.

/Když zemřel skotský král bez mužského potomka a nechal jako dědičku jenom nedospělou dceru, která žila v Norsku, navrhl Eduard velmi uvážlivě, že ji dá za manželku svému synovi a tím spojí obě království. Tuto myšlenku podle všeho přijala většina Skotů příznivě a Eduard poslal do Norska pro dítě svoji loď. Aby se „dcera Norska“ při plavbě nenudila, byl koráb dobře zásoben lískovými oříšky, zázvorem, fíky a perníčky. Neduživé a křehké dítě však stejně cestovní útrapy nepřežilo./ Tato skutečnost se však ve filmu vůbec neobjevila a je to jeden z mnoha příkladů pozměnění a nebo úplného vynechání fakt. Tento film je dle mého názoru velice zdařilý a toto by byla k němu má jediná výtka.

Když se Wallace vrátil z cest jako dospělý muž, nemohl si nevšimnout změn v životě Skotů. První co poznal bylo obnovené právo první noci pro anglické šlechtice žijící ve Skotsku. Reakcí na tento zákon bylo shromáždění skotských šlechticů v Edinburghu. Účastnil se ho i Robert 17. vévoda z Bruce, který byl vážným uchazečem o skotský trůn. Tato postava je také „vypravěčem„ celého příběhu. Když se William znovu zamiloval do své dětské lásky, vzal si jí tajně, aby ji nemusel sdílet s pánem. Jeden Anglický voják, který si již všiml jejich pohledů, když se „náhodně„ potkali, se pokusil znásilnit Marn (Williamovu ženu). William ji samozřejmě bránil a tak byl nucen napadnout onoho vojáka. Williamovi se podařilo utéct, ale jeho manželka byla chycena a soudce jí na veřejnosti pro výstrahu prořízl hrdlo. Když se William vrátil viděl co se stalo, pomstil se s pomoci přátel a vesničanů. Zanedlouho se k nim připojili ostatní vesnice.

Eduard nedávno oženil svého syna. Dal mu za manželku dceru svého nepřítele francouzského krále. V době povstání odjel bojovat do Francie za rozšíření své země. Byl proto nucen pověřit svého zženštělého syna, aby jakkoli potlačil „nechutnou“ vzpouru ve Skotsku. Eduardův syn tedy poslal severní armádu, ale tu „armáda“ převážně složená ze skotských rolníků v čele s Wallacem rozprášila. Po vítězství první „velké“ bitvy byl William jmenován rytířem. Wallace dál napadal anglická severní města. Těsně před návratem Eduarda z Francie se mu podařilo dobít největší město severní Angli York. Poslal králi hlavu jeho synovce, který toto město bránil.

Eduard vyslal svou snachu vyjednávat. Když se však s William setkala poznala něco z jeho života a pochopila jeho činy. Vrátila se do Anglie se zamítavou odpovědí k nabídce míru. Cestou rozdala celou truhlu peněz, která byla určena Wallacovi, kdyby přijal mír. Po svém návratu zjistila, že její cesta měla pouze Wallace zdržet, aby ho mohl Eduard se svou armádou přepadnout nepřipraveného. Poslala vzkaz, aby Williama varovala. Když došlo k bitvě u Walkirku, Irové, kteří původně měli bojovat za Anglii se postavili na stranu Skotů. Tuto bitvu William Wallace prohrál díky zradě podplacených skotských šlechticů a jeho, jak se domníval, přítele, Roberta Bruce, který při bitvě stál po boku Eduarda I. Když však král odjel a on měl Williama zatknout nebo zabít, zachránil mu život. Po bitvě si nad „mořem z mrtvol“ uvědomil svou chybu a rozhodl se, že se již nikdy nepostaví na špatnou stranu. William se kromě Roberta pomstil všem zrádcům smrtí. Eduardova snacha pak varovala Williama ještě jednou před léčkou. Při této příležitosti se spolu znovu setkali a ona se do něj zamilovala. I když spolu strávili noc, William jí nemiloval. Stalé myslel na svou ženu.

Eduard pochopil, že jediná možnost jak Skoty zastavit je, že nechá zajmout a následně popravit jejich „vůdce“ Williama Wallace. Vlákal ho za pomoci šlechty a Roberta, který o tom nevěděl do léčky a zajal ho. William byl souzen a pochopitelně odsouzen k trestu smrti. Protože nechtěl přísahat věrnost králi Anglie, měl zemřít krutou smrtí, aby byl očištěn od hříchu bolestí. Ani na popravčím špalku po mnoha mučeních nepřísahal věrnost Eduardovi, čímž si mohl zachránit život. Na místo toho vykřikl „svoboda“ a zemřel. S ním také zemřel starý nemocný Eduard.

Robert Bruce se rozhodl přijmout schválení korunovace a přísahat věrnost Anglii. Když však stál s armádou Skotů, kteří ještě nedávno bojovali za svobodu pod „velením“ Williama Wallace proti armádě krutých Angličanů, změnil své rozhodnutí. Vedl armádu, ve které byli i blízcí Williamovi přátelé, proti překvapeným Angličanům a roku 1314 si Skotové vybojovali svou svobodu.

logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
    Přihlášení
    Registrace


    Vzhledy:
    Vlastni
    Pátek 8. 12. 2023 Svátek má Květoslava
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz