VÁCLAV KLAUS – CHARAKTERISTIKA

Typ Referáty
Počet stažení 275
 
Doporučit Zaslat na email Zaslat na email
Stáhni
Vloženo 15.2.2006
Počet stran 2
Velikost 4 KB
Typ souboru Jednoduchý text

Václav Klaus – charakteristika
Václav Klaus je významná, a donedávna nejvíce sledovaná a diskutovaná osobnost současného politického života v České republice. Václav Klaus je druhým prezidentem samostatné České republiky a v pořadí desátým prezidentem naší země.
Narodil se před dvaašedesáti lety v Praze, je ženatý, má dva syny a pět vnoučat. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, byl členem a předsedou ODS, ministrem financí, poslancem Poslanecké sněmovny ČR a premiérem. Je nositelem několika Čestných doktorátů a Mezinárodních cen.

Václav Klaus je asi 180 cm vysoký, sportovní postavy, má hnědé oči a prošedivělé vlasy. Je vždy elegantně a vkusně oblečen. Nejčastěji nosí tmavý oblek a světlou košili, doplněnou kravatou, která je vždy barevně sladěna s oblekem. Tento soulad vyjadřuje i způsob Klausova jednání a vystupování.
Způsob Klausova jednání a vystupování je osobitý, neotřelý, a vždy důstojný. Projev je plynulý a vyvážený, někdy až důrazně tvrdý a ješitný. Jeho oči jsou upřímné a gesta přesvědčivá. Bývá znakem zralého diskutéra, který je schopen vytvořit prostor pro diskusi, a tam poté ukáže svému partnerovi v debatě, že se mýlí. Jako ostřílený politický matador dokáže reagovat i tak, jak to politici často předvádějí – selektivními odpověďmi na nepodstatné části dotazů, předstíraným nepochopením a jakýmsi nefér podpásovým útokem. To je spojeno s malou schopností unést nezdar. Proto musí svého soupeře nejprve znejistit nebo i ponížit, a teprve pak diskutuje. Být silnou osobností bez konkurence je hodnota nepochybně estetická, ale v tomto případě nepraktická. Díky své inteligenci a nebývalé dávce sebevědomí působí navenek jako rozhodná, silná a razantní osobnost, která ví, jak na to. Jedním slovem – stal se vůdcem. To ovšem v sobě skrývá nebezpečí, že po určité době nebude chtít naslouchat jiným názorům. Negativním rysem Klausovy povahy je neschopnost strpět vedle sebe silného člověka s odlišným pohledem na věc, a snaha obklopovat se lidmi, s nimiž nejsou problémy.
Proto má Václav Klaus široký okruh příznivců a obdivovatelů, ale i velké množství kritiků a odpůrců, varujících před „Klausovou arogancí“. Tyto názorové rozdíly vystihuje i jeho volební souboj o prezidentskou funkci, ze kterého vyšel až po třetím kole vítězně s rozdílem pouhých osmnácti hlasů. Tím si získal pověst vytrvalého hráče, který dovede dotáhnout „hru“ s úsměvem do vítězného konce. Dne 28. 2. 2003 byl zvolen do funkce prezidenta České republiky.
Václav Klaus je jednoznačným protipólem Václava Havla. Oba politici se nemají příliš v lásce. Svědčí o tom několik ostrých výroků, kterými se oba častovali. Na rozdíl od Havla je Klaus především politik, který se v prezidentské roli najde. Jednak ji respektuje, jednak je z ní schopen odvodit, čím může být přínosná a prospěšná. Zatím dokazuje, že role hlavy státu není jen formální a udržovací, ale že i zde bude nadále výkonným politikem. Jeho zodpovědný a přímočarý přístup k práci dělá přímo průvan do zaběhlých pořádků na hradě. Své lidi si vybírá sám, a dokáže i dohlédnout na to, aby i vláda byla patřičně jazykově vybavena.
Ve svém volném čase je aktivním sportovcem, především lyžuje a hraje tenis. V mládí byl dlouhá léta vrcholovým sportovcem, hrál košíkovou a odbíjenou. Také se zajímá o literaturu, nejraději čte beletrii. Poslouchá hudbu, zvláště jazz. Publikoval přes dvacet knih s ekonomickými a politickými tématy.

Václav Klaus je nejvýraznější postavou naší politické scény. Jeho „komplex grandiozity“ často vyvolává v druhých pocit méněcennosti, proto si snadno dělá nepřátele. V současné době již dosáhl nejvyšší mety ve své politické kariéře, proto jsou jeho výroky umírněnější a uváženější. Na světové úrovni je uznávaná osobnost, která dokáže velmi dobře reprezentovat zájmy ČR. Ze srovnání osudu jiných postkomunistických zemí vychází ČR zatím opticky nejlíp, což je v neposlední řadě i jeho zásluha. Jeho stoupenci i odpůrci si budou muset zvyknout na to, že se mu dostane význačného místa v učebnicích dějepisu.
Václav Klaus je druhý, a zároveň poslední prezident České republiky, který byl zvolen na základě parlamentních dohod. Sám usiluje o to, aby se příští prezidentská volba uskutečnila přímo – formou referenda.

logo horoskopy
logo humor
logo sms
logo nejhry
logo tri65dni
logo tvp
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky Studijní materiály
Seminárky, referáty, skripta, mat. otázky
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Středa 30. 11. 2022 Svátek má Ondřej
  Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz